Фак ју Гете

Од Википедија — слободната енциклопедија

Фак ју Гете, Fack ju Göhte (намерно погрешно напишано од Fuck you, Goethe) е комедија на Бора Дагтекин. Во Германија, таа имаше најголем број на кино посетители во филмската 2013 година со околу 5,6 милиони посетители и над 7 милиони посетители до јули 2014 година.

Главните улоги ги играат Елијас М'Барек и Каролине Херфурт, споредните улоги ги играат младите глумци Макс фон дер Гробен и Хела Хазе. Факј ју Гете е продуциран од страна на филмската продукција Рат Пак заедно со Константин Филм.

На филмот му следеле уште два дела. Во 2016 година се појави мексиканска преработка со No Manches Frida.[1]

Дејство[уреди | уреди извор]

Банкарски ограбувач Цеки Милер е ослободен од затвор. Тој оди во потрага по пленот на неговиот последен разбојнички поход, за да ги подмири своите насобрани долгови кај макрото Атила. Пријателот на Цеки Чарли ги закопал парите на градилиштето тринаесет месеци претходно, верувајќи дека само таму биле поставени цевки. Цеки го лоцира пленот со помош на GPS под една новоизградена спортска сала на средното училиште во Минхен Гете-Гезамтшуле. За да добие пари, Цеки аплицира за работно место на починатиот чувар, но е ангажиран како заменски професор поради недоразбирање.

Список на песни[уреди | уреди извор]

 1. „Cheating“ – John Newman
 2. „Fack Ju Göhte Beat“ – Djorkaeff & Beatzarre
 3. „Error“ – Madeline Juno
 4. „Pumpin Blood“ – Nonono
 5. „Let Her Go“ – Passenger
 6. „Hands Around The World“ – Djorkaeff
 7. „Benzin Beat“ – Djorkaeff & Beatzarre
 8. „Move“ – D/R Period
 9. „Brother“ – Smashproof
 10. „Ain’t No Fun“ – Nitro
 11. „Hey Now“ – Martin Solveig & The Cataracs feat. Kyle
 12. „Everybody Talks“ – Neon Trees
 13. „Das Ist Pimkie!“ – Beckmann
 14. „Dry My Soul“ – Amanda Jenssen
 15. „Change Is Gonna Come“ – Olly Murs
 16. „What I Go To School For“ – Busted
 17. „High Hopes“ – Kodaline
 18. „Zeitkapsel“ – Beckmann
 19. „Can’t Help“ – Parachute
 20. „Deep Diving“ – Thilo Brandt
 21. „Klassenzimmer Beat“ – Djorkaeff & Beatzarre
 22. „Laura, Sie Redet Mit Dir!“ – Beckmann
 23. „Theater Beat“ – Djorkaeff & Beatzarre
 24. „Balkan Bachata“ – Clea & Kim
 25. „Touch Me (I Want Your Body)“ – Samantha Fox
 26. „Cheating“ (Remix) – John Newman

Покрај тоа, употребена е и Трич-трач-полка од Јохан Штраус, но не е вклучена на ЦД-то од музиката од филмот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Fack ju Göhte - римејк на врвот на мексиканските листи. [1]