Факултет за уметности (Тетово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Факултет за уметности
Зградата на факултетот
Друго име
Fakulteti i Arteve (албански)
Faculty of Arts (англиски)
ВидУметнички
Основан17 декември 1994 (1994-12-17)
Матична установа
Државен универзитет во Тетово
МестоТетово, Македонија
Јазикалбански, македонски, англиски
unite.edu.mk/mk

Факултет за уметностифакултет при Државниот универзитет во Тетово, Тетово. Се наоѓа во зградата на Центарот за култура „Иљо Антески - Смок“.

Историја[уреди | уреди извор]

Факултетот за уметности бил основан на 17 декември 1994 година.[1]

Програма[уреди | уреди извор]

Факултетот нуди три студиски програми:[1]

На овој факултет се организирани додипломски студии и втор циклус студии во различни професионални дисциплини, а различен академски кадар се обучува во областа на уметноста. Студиите се компатибилни со кредитниот систем и кредитниот пренос. Дипломираните студенти од овој факултет се носители на активности во сите уметнички области: ликовна уметност, музика и сцена.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Факултет за уметности“. Државен универзитет во Тетово. Архивирано од изворникот 2022-07-09. Посетено на 19 септември 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]