Фазлагиска кула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фазлагиска кула
Општи податоци
ЗемјаБосна и Херцеговина


Фазлагиската кула се наоѓа во Општина Гацко, Босна и Херцеговина. Своето име кулата го добила по Ахмед Фазлигиќ кој ја изградил во 17 век. Семејството Фазлигиќ потекнувале од Херцег Нови. Во времето кога Венецијанската република го зазела градот, целото семејство се префрлило во Херцеговина. Во текот на својата историја, кулата била претварена во џамија.