Фабрика за мермер „Про Гранит“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед на фабриката за мермер „Про Гранит“ на влезот во селото

Фабрика за мермер „Про Гранит“ (се сретнува и како: Фабрика за обработка на камен) — поранешна фабрика во селото Цер, Кичевско, која се користела за обработка на мермерот од блискиот рудник за мермер.

Фабриката била поседувана од градежното друштво „Гранит“ од Скопје.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Фабриката е сместена на влезот во селото.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Теренско истражување - село ЦЕР -- Гимназија Јосип Броз-Тито, Битола“. www.freewebs.com. Посетено на 2019-03-26.

Координати: 41°24′44″N 21°3′32″E / 41.41222° СГШ; 21.05889° ИГД / 41.41222; 21.05889