Фабиан Ваиде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Fabian Wiede
280x280пкс|Fabian Wiede

Fabian Wiede (2018)

Spielerinformationen
Geburtstag 8. Februar 1994
Geburtsort Belzig, Deutschland
Staatsbürgerschaft Deutscherврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutscher deutsch
Körpergröße 1,94 m
Spielposition Rückraum rechts
  Rückraum Mitte
Wurfhand links
Vereinsinformationen
Verein 33x33пкс|Füchse Berlin Füchse Berlin
Trikotnummer 3
Vereine in der Jugend
  von – bis Verein
1999–2006 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland MBSV Belzig
2006–2009 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland 1. VfL Potsdam
2009–2013 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Füchse Berlin
Vereine als Aktiver
  von – bis Verein
2012– Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Füchse Berlin
Nationalmannschaft
Debüt am 4. Januar 2014 in Krefeld
            gegen Russlandврска=Russische_Männer-Handballnationalmannschaft|граничник|18x18пкс|Russland Russland
  Spiele (Tore)
Deutschlandврска=Deutsche_Männer-Handballnationalmannschaft|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Deutschland 75 (145)[1]

Stand: 27. Januar 2019

Фабијан Виде (* 8. Февруари 1994 година во Белзиг ) е германски ракометар .

Кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Фабиан Виде почнал да игра ракомет во 1999 година заедно со Марвин Сомер и Вили Вејрахс во МБСВ Белциг. Од 2006 до 2009 играше на 1. VfL Потсдам, пред да се префрли на лисиците Берлин . Со Берлинците, тој го освои германското Б-Југенд во 2010 година, а во 2011, 2012 и 2013 година А-Југендмејстершафт . Во сезоната 2012/13, 1.94   Метарскиот играч со долг заден простор го направи своето деби во професионалниот тим на лисиците, бидејќи во сезоната 2013/14 тој е цврсто во тимот на Бундеслигата, со ДХБ Купот 2014, а во 2015 и 2018 година го освои ЕХФ Европа Купот .

Национален тим[уреди | уреди извор]

Wiede е дел од тимот на германскиот национален јуниорски тим, за кој има одиграно 17 меѓународни натпревари, во кои постигна 41 гол. [2] Левичарот постигна шест пати за националниот тим на Германија. По еден национален тим Steffen Weinhold мораше да се откаже поради повреда за учество во една одржана секој јануари 2014 година четири државни турнири, повторно беше прв во кадар на високи национални жалба. [3] На 4-ти   Јануари 2014 година дебитираше против Русија. [4] На 31-ви Јануари 2016 година Wiede беше со германскиот тим европски шампион. [5] На 2016 Олимписките игри во Рио де Жанеиро, тој го освои бронзениот медал со националниот тим. За ова беше на 1. Ноември 2016 година почитуван со Сребрена Лавра лист . [6] Почнувајќи ноември 2016 повторно повлече сериозна повреда на рамото [7] и падна како резултат на Светското првенство во ракомет 2017 во Франција. За Европското првенство 2018 тој беше назначен од тренерот Кристијан Прокоп во 20-члениот тим, кој го негираше во подготовките. [8] Тој не го направи во тимот, кој потоа патувал до ЕМ. На Светското првенство во ракомет 2019 година во Германија и Данска, тој беше четврти со екипата на ДХБ. Играта за третото место беше изгубена од Французите 25:26. За време на турнирот тој постигна 24 гола и беше избран во тимот на "Сите ѕвезди". [9] Тој завршил 75 натпревари во кои постигнал 145 гола.

Бундес рекорд[уреди | уреди извор]

сезона клуб лига игри Гејтс 7-метар поле цели
2012/13 Лисички Берлин националната лига 9 7 1 6
2013/14 Лисички Берлин националната лига 34 68 0 68
2014/15 Лисички Берлин националната лига 36 87 10 77
2015/16 Лисички Берлин националната лига 32 142 29 113
2016/17 Лисички Берлин националната лига 24 89 18 71
2017/18 Лисички Берлин националната лига 31 105 1 104
2012-2018 целокупната националната лига 166 498 59 439

Веб врски[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Фабиан Виде Munzinger

Референци[уреди | уреди извор]

  1. https://www.dhb.de/de/data/spieler/a-nationalmannschaft-maenner/fabian-wiede/
  2. dhb.de: репрезентација помлад национален тим [1], добиен на 6.  
  3. dhb.de: Youngster Wiede прв пат во редовите на постариот национален тим [2], пристапено на 28.  
  4. dhb.de: Силна реакција: Германија ја победи Русија со 35:26 [3], добиен на 4.  
  5. Европско првенство во ракомет: Лошите момчиња ја добиваат титулата [4], Tagesspiegel.de, 31.
  6. Добитник на Сребрена лавра лист [5] Сојузна претседателска канцеларија, 1.
  7. Повредени ракометари: Wiede мора да го откаже учеството на Светското првенство [6], на mirror.de, од 3.
  8. www.dhb.de Прокоп го назначи тимот за подготовка за ЕХФ ЕВРО 2018 [7] од 15-ти
  9. https://www.handball-world.news/o.red.r/news-1-1-25-111968.html

Шаблон:Navigationsleiste Kader Füchse Berlin