ФК Хоганг Јунајтед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хоганг Јунајтед
Целосно имеHougang United
ПрекарГепарди
Основан1981
СтадионХоганг Стадион
Хоганг, Сингапур
Капацитет2,500
ПретседателСингапур Бил Нг
ТренерСингапур Салим Моин
ЛигаС.Лига
2019С.Лига, 3-и
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Хоганг Јунајтед Фудбалски Клуб е професионален фудбалски клуб од Сингапур кој се натпреварува во С.Лигата.

Историја[уреди | уреди извор]

Марин Кестл Јунајтед клуб, еден од претходниците на клубот Сенкганг Пунгол, беше формиран во 1981 година од страна на жителите на Marine Parade, со првична цел да игра на турнири за седум играчи, кои беа многу популарни во тоа време. Име на клубот стана по Њукасл Јунајтед ФК од Англија кој го посети Сингапур во 1981 година. Сите членови на тимот и жителите на Марин Параде, навивачи на Њукасл Јунајтед, одлучија да го назначат името на клубот како Марин Кестл Јунајтед ФК.

Марин Кестл Јунајтед беше регистриран во регистарот на општество на Сингапур на 19 октомври 1981 година. Во 1982 година, четири годишната програмата за развој на младите играчи е изготвена, со цел да развиваат и произведуваат играчи за клубот од 1986 година наваму. Овој план се покажа како успешен за многу играчи кој беа избрани да го претставуваат Сингапур во различни младински турнири.

Достигнувањата на Марин Кестл на сениорско ниво иако не беа премногу импресивни и во годините што доведуваа до формирање на С.Лигата во 1995 година. Клубот се применува да биде еден од осумте тима кои ќе учествуваат во С.Лигата, но не беше избран од страна на Фудбалската асоцијација на Сингапур. Во текот на следните две години, клубот се обиде да се покаже пред скептиците дека имаат она што е потребно за да се приклучат во елитната лига во Сингапур. Стигнаа до ФА Куп полу-финалето во 1995 година, станаа шампиони на Националната фудбалска лига во група во 1996 година, и беа второпласирани во Националната фудбалска лига-дивизија 1 во 1997 година.

По ова, Марин Кестл Јунајтед успешно се преименува за да се приклучат на С.Лигата во 1998 година. Тие станаа единаесеттиот тим кој се приклучи во оваа лига, заедно со ФК Гомбак Јунајтед. Сепак Марин Кестл првично не уживаат во многу успех во С.Лигата. Тие завршија на дното на лигата во првите две сезони. Во 2000 и 2001 година, тие се качија едно место за да завршат единаесетти од дванаесет екипи, пред ФК Балестиер Калса. Во 2002 година, Марин Кестл ФК го промени своето име во Сенгканг Марин ФК. Марин Кестл ги игра своите натпревари во С.Лигата на стадионот Хоганг, и промената на името беше направена со цел да дојдат повеќе фанови во близина на Сенгканг областа. Таа година, настапите на тимот беа се подобри, и тие завршија на осмото место, нивниот највисок финиш некогаш.

Во 2003 година, Сенгканг Марин заврши на осмото место во лигата, повторно, но беше принуден да се повлече од лигата поради финансиски тешкотии. Двата тима Сенгканг Марин и ФК Јуронг ја напуштија лигата откако во 2003 година и покрај тоа што завршија на средината на табелата не можат да си дозволат да учествуваат. Во 2005 година, Паја Лебар Пунгол фудбалскиот клуб се приклучи на С.Лигата и завршил десетти во својата дебитантска сезона. (Пред да се приклучи на С.Лигата, тимот претходно беше познат како Паја Лебар Кован фудбалски клуб). Кога Сенгканг Марин ФК и Паја Лебар Пунгол ФК го одиграа својот натпревар на стадионот Хоганг во 2006 година двата тима одлучија да соработуваат со нивните ресурси и се соединуваат за да формираат клуб со име Сенгканг Пунгол фудбалски клуб кој ќе игра во С.Лигата. Ново-споениот клуб заврши на единаесеттото место во 2006-тата.

Во 2011 година, клубот е ребрендиран како Хоганг Јунајтед ФК со цел да се идентификуваат со соседството на нивниот стадион (Хоганг стадион) кој е лоциран во Хоганг Ново Место. Домашнот стадион на клубот, Хоганг стадионот, исто така беше дом и на неговите претходници, Паја Лебар Пунгол ФК и Сенгканг Марин ФК.

Моментални играчи[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Сингапур ГМ Риџуан Хасан
2 Сингапур СР Хасри Заис
3 Сингапур ОД Сиакир Сулаиман
4 Сингапур СР Кајрулхајат Џумат
5 Сингапур ОД Лау Менг Менг (капитен)
6 Хрватска ОД Станислав Видаковиќ
7 Хрватска СР Анте Барач
8 Сингапур НП Азар Саирудин
9 Сингапур НП Ридван Осман
Бр. Позиција Играч
10 Канада СР Џордан Веб
11 Екваторска Гвинеја СР Чупе
12 Сингапур ОД Фаизал Амир
14 Гвинеја НП Мамаду Диало
15 Сингапур СР Нурхилми Џасни
16 Сингапур НП Хамид Басит
17 Сингапур НП Собри Мазелан
18 Сингапур СР Фазли Хасан
19 Сингапур ГМ Фадил Салим

Поранешни играчи[уреди | уреди извор]

Марин Кестл
Сенгканг Марин
Сенгканг Пунгол

Надворешни врски[уреди | уреди извор]