ФК Хапоел Ерусалим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ФК Хапоел Ерусалим
מועדון כדורגל הפועל ירושלים
Амблемот на ФК Хапоел
Целосно име ФК Хапоел Ерусалим
Основан 1930
Стадион Стадион Теди
Капацитет 21 600
Лига сезона =
 шема_лр1=
 шема_лр2=
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

Фудбалскиот Клуб Хапоел Ерусалим (хебрејски:מועדון כדורגל הפועל ירושלים) е клуб кој потекнува од Ерусалим, Израел.Настапува на стадионот Теди во Лига Леумит. Бил формиран во 1930 година.

[[Категорија::Фудбалски клубови во Израел]]