ФК Хамбургер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
h
hamburɡer

Хамбургер Спорт-Вереин е.В. [hamˈbʊʁɡɐ ɔʁpɔʁt fɛɐ̯ˈʔaɪ̯n], попознат како Хамбургер СВ, Хамбург или ХСВ [haː ˈs ˈfaʊ̯], е германски спортски клуб со седиште во Хамбург, со најголем огранок е неговиот фудбалски оддел. Иако сегашниот HSV е основан во јуни 1919 година од спојување на три претходни клубови, тој официјално го трага неговото потекло на 29 септември 1887 година, кога беше основан првиот од претходниците, Кометал Germanерман. Фудбалскиот тим на ХСВ имаше разлика да биде единствениот тим што играше континуирано во највисокиот систем на германскиот фудбалски лигашки систем од основањето на клубот на крајот на Првата светска војна. Тоа беше единствениот тим што играше во секоја сезона на Бундеслигата од нејзиното основање во 1963 година, па се до 2018 година кога тимот беше префрлен за прв пат во историјата.


ХСВ го освои германскиот национален шампион шест пати, ДФБ-Покал три пати и Лига Купот двапати. Најуспешниот период на тимот беше од средината на 1970-тите години до средината на 1980-тите, кога, покрај неколку домашни почести, тие ги освоија Купот на победниците на Европскиот куп во 1976–777 и Европскиот куп. Одлични играчи во овој период беа Хорст Хрубеш, Манфред Калц и Феликс Магат, сите беа редовни во германскиот национален тим. До денес, последниот голем трофеј на ХСВ беше ДФБ-Покал од 1986 до 1987 година.
HSV ги играат своите домашни натпревари во Volksparkstadion во Баренфелд, западна област Хамбург. Клупските бои се официјално сини, бели и црни, но домашниот комплет на тимот се бели маички и црвени шорцеви. Најчестиот прекар на тимот е „умре Ротусен“ (црвените шорцеви). Бидејќи е еден од најстарите германски клубови, тој е познат и како дер Диносауриер (Диносаурус). ХСВ има ривалство со Вердер Бремен, со кого го оспоруваат Норддерби, и ФК Сент Паули со седиште во Хамбург, кого го оспоруваат дербито во Хамбург.


HSV е познат во фудбалот како основна организација со развој на младите силна тема. Клубот имаше тим во Bенската Бундес лига од 2003 до 2012 година, но беше финансиран на ниво на Регионалга, заради финансиски проблеми. Другите клупски оддели вклучуваат вежби за бадминтон, бејзбол, кошарка, куглана, бокс, крикет, пикадо, хокеј, голф, гимнастика, ракомет и кардиопулмонална рехабилитација. Овие оддели претставуваат околу 10% од членството во клубот. ХСВ е еден од најголемите спортски клубови во Германија со над 84,000 членови во сите свои оддели [1] и изјавил од Форбс да биде меѓу 20-те најголеми фудбалски клубови во светот. [2]