ФК Тамворт

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Тамворт
Tamworth F.C.
Целосно имеTamworth Football Club
Прекаријагнињата, црвените
Основан1933
СтадионЛамб граунд
Тамворт, Англија
(Капацитет: 31,700)
ПретседателАнглија Боб Ендријус
МенаџерАнглија Маркус Лоу
ЛигаКонференција
2011–12Конференција Премиер, 18-ти
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Тековна сезона

Тамворт Фудбал Клуб (на англиски јазик Tamworth Football Club) или само ФК Тамворт е англиски фудбалски клуб од градот Тамворт. Клубот учествува во Конференцијата, петтото ниво на англискиот фудбал.

Клубот бил формирани во 1933 година откако претходниот клуб од Тамворт, Тамворт Кестл, престана да постои. Тие првично настапувале на Jolly Sailor Ground, но по една година се преселиле на Ламб граунд.

Локални соперници на Тамворт се Бартон Албион и Нунетон Таун, како и во помал степен Атерстоун Таун, Бедфорд Јунајтед и Болехал Свифтс. Со тимот во моментов раководи Маркус Лау, а моментален капитен на тимот е Ричард Таит.

Бои и амблем[уреди | уреди извор]

ФКако и во 2009 година, Тамворт играл во целосно црвен дрес со бели рабови, во сезоната 2010-2011 немаше промена на бои, но белите риги на страните беа преместени, па тие беа спуштени пониско. За сезоната 2011-2012 белите страни беа заменети со црни и шорцевите исто така беа промените во темносини бои. Во сезоната 2012-2013 на промените на боите одат кон црно на сите црвени колекции на дресови со бели ленти од страните.

Амблемот на ФК Тамворт го карактеризира знамето на Мерсијан и стафордовиот јазол, симбол на замокот Тамворт во Стафордшир.

Стадион[уреди | уреди извор]

Тамворт настапува на Ламб граунд од 1934 година. Пред тоа, тие ја минале својата првата сезона од постоењето играјќи на Jolly Sailor Ground. Името Ламб граунд доаѓа од еден паб, кој се нарекувал Lamb Inn, која порано постоел во близина на стадионот. Теренот има капацитет од околу 4.000. Сите седишта се во Main Stand, биле изградени во 1997 година. Главниот Стенд зафаќа едната страна на теренот, со покриена тераса позната како Шед на спротивната страна.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален Состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
2 Шкотска ОД Ричард Таит (К)
3 Англија СР Маркус Кели
4 Англија СР Џорџ Балдок
6 Англија ОД Том Маршал
7 Англија НП Адам Канингтон
8 Англија СР Ли Хендри
9 Англија НП Томи Рајт
10 Гвинеја-Бисао НП Жан-Пол Марна
11 Англија СР Лојд Кери
13 Англија ГМ Тони Бридон
14 Англија НП Шон Џеферс
15 Англија ОД Дјун Кортни
17 Англија СР Конор Гаџер
18 Англија СР Питер Тил
19 Велс ОД Скот Бароу
Бр. Позиција Играч
20 Шпанија НП Јан Ладо
21 Англија ОД Џејк Хили
22 Англија ОД Џејмс Вилкок
23 Англија Том Гибли
24 Шкотска ОД Греам Лау
25 Англија ОД Скот Мир
26 Англија СР Џејми Смит
27 Англија Скот Џејмс
28 Ирска НП Чарли Колинс
29 Англија СР Мајкл Гирван
30 Англија ОД Сем Оџи
31 Англија ГМ Дејл Белфорд
33 Шкотска ОД Џон Демпстер
34 САД СР Џемал Џонсон
35 Англија ОД Грег Тејлор

Познати бивши играчи[уреди | уреди извор]

Алекс Родман
Ешли Вилијамс

Надворешни врски[уреди | уреди извор]