ФК Слога (Горни Подлог)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ФК Слога 2012
Целосно име ФК Слога 2012 Подлог
Основан 1947; пред 73 години (1947)
Стадион Стадион Подлог
Капацитет 300
Лига Општинска лига Кочани
2013/2014 5ти
Екипни бои
Kit body whitecollar.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Kit body greencollar.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес


ФК Слога 2012 е македонски фудбалски клуб од селото Горни Подлог, Општина Кочани. Клубот се натпреварува во Општинска Фудбалска Лига Кочани.

Историја[уреди | уреди извор]

Фудбалскиот клуб е создаден во 1947 година, под име ”ФК Слога Подлог”, како заеднички клуб на селата Горни и Долни Подлог. Клубот има свој стадион. Најголемиот успех клубот го постигнал во сезона 1994/95, кога играл во втората лига. Од 2012 година клубот го носи името ФК Слога 2012 и игра во Општинската лига Кочани

Наводи[уреди | уреди извор]