ФК Сао Пауло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Brasao do Sao Paulo Futebol Clube.svg
Целосно име Фудбалски клуб Сао Пауло
Прекар(и) Триколори (Tricolour)
O Clube da Fé (The Faith Team)
Soberano (Sovereign)
Основан 25 јануари 1930; пред 88 години (1930-01-25)
Стадион Стадион до Мурумби, Сао Пауло
(Капацитет: 67,011)
Претседател Карлос Аугусто де Барос е Силва
Тренер Доривал Јунир
Лига Бразилски Шампионат Серија A
Кампионато Серија А
Серија А 2016
2017
|Серија А, 10th
Paulista, 3rd
Мреж. место Официјално мрежно место
Домашни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона
Фасада на Спомен клуб

Сао Паоло ФК (португалски: São Paulo Futebol Clube) е фудбалски клуб од градот Сао Паоло, Бразил. Игра во првенство Бразил, Бразил првенство и други. Тренер на клубот во моментов е Адилсон Батиста. Клубот игра на Стадион Цицерон Помпеу де Толедо (58.337 седишта).

Стадион[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]