ФК Работник (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ФК Работник
Целосно име Фудбалски Клуб Работник Битола
Основан 1945
Терен Стадион Тумбе Кафе
(Сместивост: 8,000)
Претседател Илче Димовски
Лига ОФЛ Битола
2013-14 Трета македонска фудбалска лига (Југозапад), 15ти (отпаднати)
Домашни бои
Гостински бои

ФК Работник е македонски фудбалски клуб од Битола. Клубот настапува во 4 МФЛ - ОФЛ Битола.Првично ФК Работник е формиран 1945 година.Клубот е освојувач на Македонската прва лига 1951 година.Откако неколку пати згаснуваше во 2010 година беше повторно оформен од страна на претседателот на клубот Илче Димовски и група фудбалски ентузијасти.Моментално со одлука на управниот одбор на ФК Пелистер клубот функционира како втор тим на битолскиот прволигаш во кој младите таленти од школата на Пелистер го добиваат потребното искуство.Моментално тренер на клубот е Сашо Илиевски кој работи и со младинските категории на ФК Пелистер.