ФК Подмочани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Логото на клубот

ФК Подмочани е македонски фудбалски клуб од истоименото село Подмочани, Општина Ресен. Клубот е оформен 1962 година, а теренот на кој игра се вика Преспански Крст. Клупски бои се сино жолтата. Клубот се натпреварува во (III) регионална Фудбалска Лига.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Почеток на успешна фудбалска приказна-ФК Подмочани“. PrespaSky. Посетено на 2010-08-14.