Прејди на содржината

ФК Матерзбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Матерзбург
SV Mattersburg
Целосно имеФудбалски Клуб Матерзбург
SV Bauwelt Koch Mattersburg
Основан10 јуни 1922
СтадионПапел Стадион
Матерзбург, Австрија
(Капацитет: 17,100)
ПретседателАвстрија Мартин Пушер
МенаџерАвстрија Франц Ледерер
ЛигаАвстриска Бундеслига
2018/198. место
Домашни бои
Гостински бои

ФК Матерзбург (германски: SV Mattersburg) е австриски фудбалски клуб од градот Матерзбург. Клубот е основан на 10 јуни 1922 година и натпреварите на домашен терен ги игра на својот стадион Папел Стадион чиј капацитет изнесува 17,100. Во Австриската Бундеслига клубот игра од сезоната 2003/04. Во сезоната 2004/05 клубот бил второ рангиран во Австриската Бундеслига по просечна посетеност по натпревар, и покрај тоа што градот Матерзбург има само околу 7,000 жители. Во сезоната 2006/07, ФК Матерзбург завршил на третото место во Австриската Бундеслига, највисоката позиција во историјата на клубот. Истата сезона клубот го имал првиот настап во европските натпреварувања, во УЕФА Купот но бил елиминиран уште во првото квалификациско коло. Следната сезона клубот повторно играл во УЕФА Купот, и успешно го минал првото квалификациско коло, но во второто бил елимиран од швајцарскиот Базел.[1]

Состав[уреди | уреди извор]

  • Од 2 февруари 2012


Бр. Позиција Играч
1 Австрија ГМ Томас Борениш
2 Австрија ОД Александар Полубер
4 Босна и Херцеговина ОД Неделко Малич
5 Австрија СР Микаел Морж
7 Босна и Херцеговина ОД Аднан Мравац
8 Австрија ОД Алоис Холер
11 Франција СР Вилфред Доморауд
12 Австрија СР Мануел Сеидл
13 Австрија СР Стефан Илсанкер
14 Австрија СР Доминик Долешал
15 Австрија СР Криситјан Гартнер
16 Австрија СР Марвин Потцман
17 Австрија СР Патрик Фаркас
Бр. Позиција Играч
18 Австрија ОД Лукас Рат
22 Австрија ГМ Маркус Бошкор
23 Австрија ОД Филип Штајнер
24 Македонија НП Илчо Наумоски
25 Хрватска СР Иван Парлов
26 Австрија ОД Мартин Родлер
27 Австрија НП Торштен Рочер
28 Австрија СР Роналд Шпулер
29 Унгарија НП Роберт Валтнер
30 Австрија ГМ Давид Шартнер
32 Австрија СР Петар Хавлик
33 Австрија НП Патрик Бургер

Поранешни Играчи[уреди | уреди извор]

  • Австрија Криситијан Фукс
  • Австрија Дитмар Кухбауер
  • Босна и Херцеговина Далибор Драгич
  • Чешка Мирослав Холенак
  • Чешка Рене Вагнер
  • Германија Карстен Јанкер
  • Македонија Гоце Седловски
  • Словенија Миливоје Новаковиќ

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]