ФК Квинбејан Сити

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Квинбејан Сити ФК
Queanbeyan City FC
Целосно имеФудбалски клуб Квинбејан Сити
ПрекариЛавовите, QCFC
Основан1966
СтадионСтадион Риверсајд, Квинбејан
(Капацитет: 1,700)
МенаџерГоран Јосифоски
ЛигаНПЛ 2 АПТ
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои

Фудбалскиот клуб Квинбејан Сити е австралиско фудбалско друштво со седиште во градот Квинбејан, Нов Јужен Велс, Австралија. Клубот е основан во 1966 година од страна на македонски доселеници и во моментов се натпреварува во АПТ натпревари, вклучувајќи ја и АПТ Националните Премиер Лига .

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот е основан во 1966 година како Квинбејан македонија од Доне Димов, Анџело Хаџис и Вик Цалакос. Клубот се регистрираше во АПТ Фудбалската федерација на 17 март 1966 година и влезе во Втората лига на АПТ. Сепак, Хунгарија беше принудена да се свитка и Кванбајан беше избран да го замени клубот во првата дивизија.[1]

Лавовите минаа неколку години во првата дивизија со завршувањето на второпласираниот клуб во лигата и во 1969 и 1970 година.[2] Кванбајан беше на десет минути од тврдењето на првенството во 1969 година со клубот 2-1 над Олимпик со десет минути игра. Натпреварот беше напуштен по осумдесет минути поради борби и АПТ Фудбалската федерација избра да не го повтори натпреварот.[3]

Македонија ги освои првите титули во 1970-тите години со две секунди премиерлигашки лиги во 1973 и 1978 година, како и на првенството во финалето ’78.[4][5]

QCFC уживаше значителен успех во втората дивизија на AПT во осумдесеттите, како и кога завршувањето беше ре-брендирано во Државната лига 1 во 1990-тите. Беа подигнати голем број титули, вклучувајќи три премиерски титули во 1988, 1993 и 1995 година, како и две првенства во 1990 и 95 година.[6]

Во 2013 година, Капитал Фудбал воведе преработена втора дивизија на машкиот фудбал во АПТ, што се совпаѓа со воведувањето на Национална премиер лигa (НПЛ) како ревидирани врвни дивизии на национално ниво. Преработената втора дивизија беше прогласена за Капитал лига .[7] Квинбејан Сити беше основачки член на Капитал Лигата, која во 2013 година се состоеше од две групи од шест екипи. Лавовите ја завршија својата девојка сезона во Капитал лига како второпласиран во групата Б, квалификувајќи се во финалето серија. Сити во полуфиналето го совлада Ланион Јунајтед со 3: 0, а потоа и „ Српски Бели Oрли “ 2-3 во полуфиналето, пред да загуби од Нарабундах со 3: 5 на пенали во големото финале.[8]

Клубски идентитет[уреди | уреди извор]

Квинбејан Сити е основан од локалната македонска заедница со македонски играчи, персонал и членови со мнозинство од клубот. QCFC редовно учествуваше на националниот годишен турнир во Куп на Македонија како Купот Мазо, со други клубови низ Австралија со линкови до Македонија, меѓу кои и Бродмидоу Меџик, Алтона Меџик и Волонгонг Јунајтед .[9]

Име на клубот[уреди | уреди извор]

Клубот е основан како Кјуанбејан Македонија во 1966 година од страна на локалната македонска заедница која се населила во Кванбајан. По три години името на клубот беше обновено во Кванбајан Македонија во 1969 година. Конечно, во 1973 година клубот го смени своето име во Квинбејан Сити, кое го задржува своето име уште од таа точка.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Varcoe, Gemma (18 February 2016). „Queanbeyan City FC celebrates it's [sic] 50th Birthday“. The Queanbeyan Age. Посетено на 22 December 2017.
  2. „ACT First Division Winners“. socceraust.co.uk. Посетено на 22 December 2017.
  3. „ACT Division One 1969“. socceraust.co.uk. Посетено на 22 December 2017.
  4. „ACT Division Two 1973“. socceraust.co.uk. Посетено на 22 December 2017.
  5. „ACT Division Two 1978“. socceraust.co.uk. Посетено на 22 December 2017.
  6. „ACT Second Division Winners“. socceraust.co.uk. Посетено на 22 December 2017.
  7. Melanie, Luksa (29 August 2017). „2013 Capital Football Annual Report: State League Report (p.22)“. Capital Football. Посетено на 20 December 2017.
  8. „Capital Football – Capital League 2013“. socceraust.co.uk. Посетено на 20 December 2017.
  9. Haigh, Paul (21 January 2015). „Rockdale City Suns go all out to grasp Maso Cup glory“. The Leader. Посетено на 22 December 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]