ФК Карлсруе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Спорт-клуб Карлсрухер Мулбург-Феникс е. В., обично се нарекува Карлсрухер СЦ или ККЦ, е еден од најголемите спортски клубови во градот Карлсруе. Со 8.433 члена (од 1 јули 2019 година), СК Карлсрухер е исто така еден од поголемите клубови за членство во регионот на Северен Баден.


Во 1952 година со спојување на Карлсрухер ФК Феникс со формираниот клуб ВфБ Мулбург доминираше во фудбалскиот оддел. Клубот претходник ФК Феникс беше во 1909 германски шампион, КСЦ пристигнува како најголем успех во 1955 и 1956 година две победи во Купот на ДФБ. Првиот машки тим одигра последен во сезоната 2008/09 година во Бундеслигата и во сезоната 2018/2019 успеа да се промовира во 2. Бундес лига. Првиот женски тим игра во моментов во Оберлига Баден-Виртемберг и младинските тимови постојано повисока класа.


Покрај тоа, КСЦ работи оддел за атлетика (основана во 1922 година), оддел за боксови (основана во 1959 г.) и оддел за рекреативно спорт (фитнес спорт, пикадо), но имаат помал статус во клубот. Иако другите оддели во претходните децении предизвикаа успешни спортисти, но со исклучок на борбите во 90-тите години за боксерот на КСЦ Свен Отке и атлетичарот Хеик Дречслер, почетокот на 2000-тите години две години за клубот на стартот, го имаше Достигнувања и достигнувања далеку од фудбалот во последните децении само регионално значење.