ФК Ешален

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Швајцарија Ешален
Logo fc echallens region.png
Целосно имеФудбалски клуб Ешален
Основан1896
СтадионСтадион Шпортплац Сапинс[1]
Ешален, Швајцарија
(Капацитет: 3,000)
СопственикШвајцарија Фриц Ешбах
ТренерШвајцарија Жилиен Марендаз
Лига1. Лига Класик
(1 група)
2013–141. Лига Класик, 6-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои

ФК Ешален е швајцарски фудбалски клуб од градот Ешален. Тимот во моментов се натпреварува во 1. Лига Класик, четвртото ниво во швајцарската фудбалска пирамида. Клубот е формиран во 1921 година и ги игра своите домашни натпревари на Стадионот Шпортплац Сапинс.

Бои и амблеми[уреди | уреди извор]

Официјалните бои на клубот се жолта и зелена (Giallo e Verde (Strisce).png).

Познати играчи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]