ФК Дуизбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
h
Дујсбург

МСВ Дујсбург (германски изговор: [ʔɛm ʔɛs faʊ ˈdyːsbʊɐ̯k]), е германски асоцијациски фудбалски клуб со седиште во Дујсбург, Северна Рајна-Вестфалија. Прекарот Дие Зебрас за нивните традиционални дресови дресови, клубот беше еден од оригиналните членови на Бундеслигата, кога беше формиран во 1963 година. Историја

Додека Дујсбург отсекогаш бил конкурентска страна, вистинскиот успех досега ги избегнуваше. Во раната историја, тие зафатија голем број локални првенства, па дури и уживаа во еден пар непоразени сезони (1913–1413), кога постигнаа 113 голови, додека само се откажуваа од 12. Во 1929 година, тие го освоија првото првенство во Нидерејн и се квалификуваа за првпат за националните првенства, повторувајќи го подвигот во 1931 година.

Како и да е, клубот потоа влезе во задниот дел од кој тие навистина не закрепнаа до 1950-тите, кога уште еднаш започнаа да настапуваат на конкурентни страни. За време на Втората светска војна, клубот се приближи до преклопување, но се врати да игра по војната што се појави како градски шампион во 1946 година. Во 1951 година, Дујсбург заработи промоција на највисокиот лет Оберлига Вест со својата прва позиција во 2. Оберлига Запад Оберлига Запад беше најконкурентната поделба на германскиот фудбал во тоа време, и освен сезоната 1954–55, Дујсбург ќе играше прволигашки фудбал таму точно до времето на формирање на Бундеслигата. Istorija