ФК Вардар во европски фудбал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ФК Вардар во европски фудбал
КлубФК Вардар
Прв настапЕвропски куп на победниците на куповите 1961/62
последен настапЛига Европа 2017/18

ФК Вардар во европски фудбал — список на сите натпревари кои ФК Вардар ги одиграл на европската фудбалска сцена.

Вкупно[уреди | уреди извор]

По натпреварување[уреди | уреди извор]

Натпреварување Одг. Поб. Нер. Пор. ДГ. ПГ. Последна одиграна сезона
Европски куп
УЕФА Лига на шампиони
24 5 8 11 30 40 2017/18
УЕФА Куп
УЕФА Лига Европа
28 5 8 15 17 46 2007/08
УЕФА Куп на победниците на куповите 4 1 0 3 2 8 1998/99
УЕФА Интертото куп 6 3 0 3 12 10 2004
Вкупно 62 14 16 32 61 104

Извор: UEFA.com, Last updated on 2 August 2017
Одг. = одиграни натпревари; Поб. = Победа; Нер. = Нерешено; Пор. = Пораз; ДГ. = Дадени голови; ПГ. = Примени голови. Замрените натпреварувања се обележани со затемнтети букви.

По терен[уреди | уреди извор]

Вкупно Одг. Поб. Нер. Пор. ДГ. ПГ. ГР.
Дома 31 10 8 13 35 39 –4
Гости 31 4 8 19 26 65 –39
Вкупно 62 14 16 32 61 104 –43

Последен пат уредено: 2 август 2017

Резултати[уреди | уреди извор]

Сезона Натпреварување Фаза Држава Клуб Дома Гости Вкупен резултат
1961/62 Куп на победниците на куповите Ф1 Шкотска ФК Данфермлајн Атлетик 2–0 0–5 2–5
1985/86 УЕФА Куп Ф1 Романија ФК Динамо Букурешт 1–0 1–2 2–2 (гол на гости)
Ф2 Шкотска ФК Данди Јунајтед 1–1 0–2 1–3
1987/88 Европски куп Ф1 Португалија ФК Порто 0–3 0–3 0–6
1994/95 УЕФА Куп КФ Унгарија ФК Бекешчаба 1–1 0–1 1–2
1995/96 УЕФА Куп КФ Грузија ФК Самтредија 1–0 2–0 3–0
Ф1 Франција ФК Бордо 0–2 1–1 1–3
1996/97 УЕФА Куп КФ1 Словенија ФК Горица 2–1 1–0 3–1
КФ2 Шведска ФК Халмштад 0–1 0–0 0–1
1998/99 Куп на победниците на куповите КФ Словачка ФК Спартак Трнава 0–1 0–2 0–3
1999/2000 УЕФА Куп КФ Полска ФК Легија Варшава 0–5 0–4 0–9
2001/02 УЕФА Куп КФ Белгија ФК Стандард Лиж 0–3 1–3 1–6
2002/03 Лига на шампиони КФ1 Луксембург Ф91 Диделаж 3–0 1–1 4–1
КФ2 Полска ФК Легија Варшава 1–3 1–1 2–4
2003/04 Лига на шампиони КФ1 Велс ФК Бери Таун 3–0 1–2 4–2
КФ2 Русија ФК ЦСКА Москва 1–1 2–1 3–2
КФ3 Чешка ФК Спарта Прага 2–3 2–2 4–5
УЕФА Куп Ф1 Италија ФК Рома 1–1 0–4 1–5
2004/05 Интертото куп Ф1 Кипар ФК Етникос Ахна 5–1 5–1 10–2
Ф2 Белгија ФК Гент 1–0 0–1 1–1 (4–3 пенали)
R3 Германија ФК Шалке 04 1–2 0–5 1–7
2005/06 УЕФА Куп КФ1 Албанија ФК Елбасани 0–0 1–1 1–1 (гол на гости)
КФ2 Романија ФК Рапид Букурешт 1–1 0–3 1–4
2006/07 УЕФА Куп КФ1 Белгија ФК Роселар 1–2 1–5 2–7
2007/08 УЕФА Куп КФ1 Кипар ФК Анортозис Фамагуста 0–1 0–1 0–2
2012/13 Лига на шампиони КФ2 Белорусија ФК БАТЕ Борисов 0–0 2–3 2–3
2013/14 Лига на шампиони КФ2 Романија ФК Стеауа Букурешт 1–2 0–3 1–5
2015/16 Лига на шампиони КФ2 Кипар ФК АПОЕЛ 1–1 0–0 1–1 (гол на гости)
2016/17 Лига на шампиони КФ2 Хрватска ФК Динамо Загреб 1–2 2–3 3–5
2017/18 Лига на шампиони КФ2 Шведска ФК Малме 3–1 1–1 4–2
КФ3 Данска ФК Копенхаген 1–0 1–4 2–4
Европа лига ПО Турција ФК Фенербахче 2–0 2–1 4–1
Група Л Шпанија ФК Реал Сосиедад
Русија ФК Зенит Санкт Петербург 0–5
Норвешка ФК Розенборг 1–3

Ф. = Фаза; КФ. = квалификациска фаза; ПО. = Плеј-оф

Рекорди[уреди | уреди извор]

УЕФА коефициент[уреди | уреди извор]

Ранг од 1999 според УЕФА[уреди | уреди извор]

Извор: [1]

Сезона Позиција Промена на позиција Поени Промена
1998/99 223 3,457
1999/00 225 -2 3,540 +0,083
2000/01 1,748 -1,702
2001/02 1,498 -0,250
2002/03 1,748 +0,250
2003/04 238 2,595 +0,857
2004/05 235 +3 2,485 -0,110
2005/06 228 +7 2,760 +0,285
2006/07 217 +9 2,925 +0,165
2007/08 207 +10 3,090 +0,165
2008/09 1,033 -2,057
2009/10 1,066 +0,033
2010/11 1,041 -0,025
2011/12 1,133 +0,092
2012/13 357 2,050 +0,917
2013/14 343 +14 3,050 +1,000
2014/15 340 +3 3,175 +0,025
2015/16 297 +3 4,200 +1,025
2016/17 255 +42 5,125 +0,925

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Vardar Skopje profile“. UEFA.com. конс. 4 June 2013.