ФК Беса (Добри Дол, Гостиварско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ФК Беса)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ФК Беса
Целосно име ФК Беса Добри Дол
Прекар(и) Богатите
Основан 1976; пред 44 години (1976)
Стадион Беса Глобал Арена
Капацитет 1.000
Претседател Сали Салија
Тренер Амир Вељиу
ОФЛ Гостивар
2017/2018
2ри
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

ФК Беса (албански: KF Besa) - фудбалски клуб од село Добри Дол (Гостиварско), Македонија. Беса своите натпревари ги играла на Беса Глобал Арена во своето село Добри Дол.

Историја[уреди | уреди извор]

ФК Беса била оформена во 1976 година. Во пресрет на сезоната 2018/2019, Беса која била учесник во Општинската лига Гостивар, го презела клубот Чаклани кој бил третолигаш во моментот. Со тоа новата управа на Чаклани го сменила името на клубот во Беса.

Актуелни играчи[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Македонија ГМ Бурхан Абдураими
2 Македонија ОД Блертон Халими
3 Македонија ОД Лундрим Асани
4 Македонија ОД Рилинд Ќамили
5 Македонија ОД Енсар Бафтијари
6 Македонија ОД Етник Мустафи
7 Македонија СР Шпенд Асани
8 Македонија ОД Хадис Шабани
9 Македонија НП Бељуљ Небиу
10 Македонија СР Бледар Селими
11 Македонија НП Адис Билали
12 Македонија ГМ Бујар Абази
Бр. Позиција Играч
14 Македонија СР Африм Љума
15 Македонија ОД Арлинд Бајрами
16 Македонија НП Елвир Јакупи
17 Македонија СР Емрах Матоши
18 Хрватска СР Мухамет Нуредини
19 Македонија НП Фестим Љума
20 Македонија СР Аид Беадини (капитен)
21 Македонија НП Кујтим Адеми
22 Македонија НП Бленд Џемаили
23 Македонија ОД Албан Шабани
24 Македонија ОД Беќир Јонузи

Управен одбор на ФК Беса[уреди | уреди извор]

Со ФК Беса раководи управниот одбор.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]