ФК Бенкстаун Сити Лајенс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
ФК Бенкстаун Сити Лајенс
Bankstown City Lions
Bankstown City FC.png
Целосно име Фудбалски Клуб Бенкстаун Сити
Прекар(и) Лавови, Сиднеј Македонија
Основан 1960
Терен Јенсен Овал
Сефтон, Нов Јужен Велс
(Капацитет: 8,000)
Менаџер Џорџ Нора
Лига Национални премиерлиги
2010 8-мо место
Kit left arm redshoulders.png
Team colours
Kit body blackstripes.png
Team colours
Kit right arm redshoulders.png
Team colours
Team colours
Team colours
Домашни бои
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Гостински бои

ФК Бенкстаун Сити Лајенс (англиски: Bankstown City FC) (порано Јагуна Македонија, Сиднеј Македонија) (англиски: Yagoona Macedonia, Sydney Macedonia) — фудбалски клуб основан од страна на македонски доселеници со седиште во предградието на Сиднеј, Сефтон во Нов Јужен Велс.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]