ФК Бенкстаун Сити Лајенс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ФК Бенкстаун Сити Лајенс
Bankstown City Lions
Bankstown City FC.png
Целосно имеФудбалски Клуб Бенкстаун Сити
ПрекариЛавови, Сиднеј Македонија
Основан1960
СтадионЈенсен Овал
Сефтон, Нов Јужен Велс
(Капацитет: 8,000)
МенаџерЈеф Сузор
ЛигаНационална премиер лига 3 на Нов Јужен Велс
20202-мо место
Домашни бои
Гостински бои

ФК Бенкстаун Сити Лајенс (англиски: Bankstown City FC) (порано Јагуна Македонија, Сиднеј Македонија) (англиски: Yagoona Macedonia, Sydney Macedonia) — фудбалски клуб основан од страна на македонски доселеници со седиште во предградието на Сиднеј, Сефтон во Нов Јужен Велс.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]