ПФК Беласица (Петрич)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ФК Беласица (Петрич))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Беласица (Петрич)
Belasitsa Petrich.png
Целосно име ФК Беласица - Петрич
Основан 1923
Распаднат {{{распаднат}}}
Стадион стадион Цар Самуил
Капацитет 15.000
Лига В група
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

ФК „Беласица“ е фудбалски клуб од градот Петрич, Бугарија. Игра во В група. Тренер на клубот во моментов е Мирослав Митев.