ФК Балтика Калинград

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ФК Балтика
Амблемот на Балтика Калинград
Целосно име ФК Балтика калинград
Прекар(и) Бело сини, Балтијци
Основан 22 декември 1954
Распаднат {{{распаднат}}}
Стадион Балтика Калинград
Капацитет 14500
Претседател Русија Евгениј Тиваненков
Тренер Русија Зураб Санаја
Лига Руска втора лига
2007 Руска Прва Дивизија, 15-ти
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

ФК Балтика Калинград е фудбалски клуб од градот Калинград, Русија. Оформен е на 22 декември 1954 година, како Пишчевик Калинград.Игра во Руската Прва Дивизија (втор ранг на натпреварување). Тренер на клубот во моментов е Зураб Санаја. Клубот игра на стадинот Балтика (14.500 седишта).

Стадион[уреди | уреди извор]

Македонци кои играат/играле во ФК Балтика Калинград[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]