ФК Балтика

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Балтика
Амблемот на Балтика
Целосно име ФК Балтика калинград
Прекар(и) Бело сини, Балтијци
Основан 22 декември 1954
Распаднат
Стадион Стадион Калининград
Капацитет 14500
Претседател Русија Евгениј Тиваненков
Тренер Русија Зураб Санаја
Лига Руска втора лига
2007 Руска Прва Дивизија, 15-ти
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

ФК Балтикафудбалски клуб од градот Калининград, Русија. Створен е на 22 декември 1954 година, како Пишчевик. Игра во Руската Прва Дивизија (втор ранг на натпреварување). Тренер на клубот во моментов е Зураб Санаја. Клубот игра на стадинот Стадионот Калининград (14.500 седишта).

Стадион[уреди | уреди извор]

Македонци кои играат/играле во ФК Балтика Калинград[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]