ФК Алеманија Ахен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Алеманија Ахен (германски изговор: [aleˈmani̯aː ˈʔaːxn̩]) е германски фудбалски клуб од западниот град Ахен, Северна Рајна-Вестфалија. Долготрајно

Алеманија Ахен
Податотека:Alemannia Aachen logo.svg
Целосно имеАхенер Турн-Ун Спорвереин Алеманија 1900 е.В.
ПрекарКартофелкефер (Kartoffelkäfer) Умирај Алеманен (Die Alemannen)
Основан16 декември 1900
СтадионНов Тиволи
Капацитет32,960
ПретседателГерманија Мартин Фролих
ТренерТурција Фуат Калич
ЛигаПредлошка:Регионалига
2017–2018Регионалга, 6-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

играње на втората поделба на земјата, Алеманија доживеа тригодишен пресврт во Бундеслигата кон крајот на 1960-тите и, по успешната кампања од 2005-06 година, се врати во игра на први дивизии за една сезона. Клубот оттогаш се лизна на третата лига игра и кон крајот на 2012 година влезе во стечај. Тие го завршија својот распоред за 2012-13 година. Лига пред да продолжат со играта во редот IV Регионалга Запад во 2013-14 година. [1]

Алеманија го носи прекарот „Бубачки од компири“ (Картофелкефер) заради нивните шарени жолто-црни маички, што ги прави да изгледаат како посебни инсекти.