ФК Џилонг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ФК Џилонг
Geelong Soccer Club
Целосно имеЏилонг фудбалски и спортски клуб
ПрекариЛавови
Основан1958
СтадионГenенис челик парк, Корио
ЛигаНЛП Викторија 3
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои

Фудбалскиот клуб Џилонг (порано Џилонг Македонија), (англиски: Geelong Macedonia); е австралиски фудбалски клуб со седиште во Џилонг, Викторија, Австралија.

Во 1950 година поддржан од локалната македонска австралиска заедница.

Здружени клубови[уреди | уреди извор]

ФК Џилонг има врска со сестринско-клубот со Престон Лајонс ФК.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]