ФК Јувентус сезона 2013-2014

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ФК Јувентус сезона 2013-14)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јувентус Јувентус
сезона 2013–2014
СопственикИталија Андреа Ањели
ТренерИталија Антонио Конте
Серија АСкудето 1-ви
(30. титула)
Суперкуп на ИталијаСуперкуп на Италија шампиони
(6. титула)
Куп на Италијачетврт-финале
Лига на шампионигрупна фаза
Лига Европаполуфинале
Најдобар стрелецЛига:
Аргентина Карлос Тевес (19)
Вкупно:
Аргентина Карлос Тевес (21)
Домакин
Гост
Трети

Сезоната 2013-14 за фудбалскиот клуб Јувентус била 116 од неговото основање и седма последователна сезона во највисоката лига на италијанскиот фудбал.

Дресови[уреди | уреди извор]

Спортска опрема: Најк
Главен спонзор: Jeep

Домашен
Гостински
Резервен

Тим[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Италија ГМ Џанлуиџи Буфон (капитен)
3 Италија ОД Џорџо Кјелини
4 Уругвај ОД Мартин Касерес
5 Италија ОД Анџело Огбона
6 Франција СР Пол Погба
7 Италија СР Симоне Пепе
8 Италија СР Клаудио Маркизио
9 Црна Гора НП Мирко Вучиниќ
10 Аргентина НП Карлос Тевез
11 Италија ОД Паоло де Чеље
12 Италија НП Себастијан Џовинко
13 Италија ОД Федерико Пелузо
14 Шпанија НП Фернандо Љоренте
15 Италија ОД Андреја Барцаљи
Бр. Позиција Играч
16 Италија ОД Марко Мота
18 Италија НП Пабло Освалдо
19 Италија ОД Леонардо Бонучи
20 Италија СР Симоне Падоин
21 Италија СР Андреја Пирло
22 Гана СР Квадво Асамоа
23 Чиле СР Артуро Видал
24 Холандија СР Оуасим Боуи
26 Швајцарија ОД Стефан Лихтштајнер
27 Италија НП Фабио Кваљарела
30 Италија ГМ Марко Сторари
33 Чиле СР Маурисио Исла
34 Бразил ГМ Рубињо

играчите во италик го напуштиле клубот во текот на сезоната

Натпреварувања во сезоната[уреди | уреди извор]

Суперкуп на Италија[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Суперкуп на Италија 2013.

Ова за Јувентус бил 9-ти Суперкуп и нивна 6.титула

Серија А[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Серија А 2013-14.

Завршна табела[уреди | уреди извор]

Поз
Екипа
Оди
П
Н
И
ДГ
ПР
ГР
Бод
Квалификации или испаѓање
Меѓусебни соочувања
1 Јувентус Јувентус (C) 38 33 3 2 80 23 +57 102 УЕФА Лига на шампиони 2014/15 Групна фаза
2 Рома Рома 38 26 7 5 72 25 +47 85
3 Наполи Наполи 38 23 9 6 77 39 +38 78 УЕФА Лига на шампиони 2014/15 Плеј-оф рунда
4 Фјорентина Фјорентина 38 19 8 11 65 44 +21 65 Лига Европа 2014–15 Групна фаза 1
5 Интер Интер 38 15 15 8 62 39 +23 60 Лига Европа 2014–15 Плеј-оф рунда 1
6 Парма Парма 38 15 13 10 58 46 +12 58 Нема право да игра во Европските купови 2
7 Торино Торино 38 15 12 11 58 48 +10 57 Лига Европа 2014–15 Трета рунда квалификации 2 ТОР–МИЛ 2–2
МИЛ–ТОР 1–1
8 Милан Милан 38 16 9 13 57 49 +8 57
9 Лацио Лацио 38 15 11 12 54 54 0 56
10 Верона Верона 38 16 6 16 62 68 −6 54
11 Аталанта Аталанта 38 15 5 18 43 51 −8 50
12 Сампдорија Сампдорија 38 12 9 17 48 62 −14 45
13 Удинезе Удинезе 38 12 8 18 46 57 −11 44 УДИ–ЏЕН 1–0
ЏЕН–УДИ 3–3
14 Џенова Џенова 38 11 11 16 41 50 −9 44
15 Каљари Каљари 38 9 12 17 34 53 −19 39
16 Кјево Кјево 38 10 6 22 34 54 −20 36
17 Сасуоло Сасуоло 38 9 7 22 43 72 −29 34
18 Катанија Катанија (R) 38 8 8 22 34 66 −32 32 Серија Б 2014–15
19 Болоња Болоња (R) 38 5 14 19 28 58 −30 29
20 Ливорно Ливорно (R) 38 6 7 25 39 77 −38 25

Извор: Lega Serie A
Правила за рангирање: 1-во бодови; 2-ро бодови во меѓусебните натпревари; 3-то гол-разлика во меѓусебните натпревари; 4-то гол-разлика ; 5-то број на постигнати голови; 6-то јавна ждрепка.
(меѓусебните натпревари важат само за екипи со ист број на бодови)[1].
2FIGC го одби барањето на Парма за лиценца на УЕФА, бидејќи Парма имаше задоцнет даночен долг; нивното место ќе го заземе седмо-пласираниот Торино, кој има лиценца на УЕФА.
(C) = Шампион; (R) = Испаѓа; (П) = Промоција; (О) = Плејоф победник; (A) = Се пласирал во следната рунда.
Применливо само кога сезоната не е завршена:
(Q) = Квалификуван за наведената фаза на турнирот; (TQ) = Квалификуван за турнирот, но сѐ уште не е наведена одредена фаза; (DQ) = Дисквалификуван од турнирот.

Натпревари[уреди | уреди извор]

Куп на Италија[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Куп на Италија 2013-14.

Јувентус ја започнал својата кампања во Купот на Италија директно пласиран во осминафиналето, како еден од осумте најдобри тимови во мината сезона.

Лига на шампиони[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „УЕФА Лига на шампиони 2013/14.

Фаза по групи[уреди | уреди извор]

Група Б Н П Н И ГД ГП ГР Бод.
1. Шпанија Реал Мадрид 6 5 1 0 20 5 +15 16
2. Турција Галатасарај 6 2 1 3 8 14 -6 7
3. Италија Јувентус 6 1 3 2 9 9 0 6
4. Данска Копенхаген 6 1 1 4 4 13 -9 4

Лига Европа[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Лига Европа 2013–14.

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

16-тина финале[уреди | уреди извор]
Осминафинале[уреди | уреди извор]
Четвртфинале[уреди | уреди извор]
Полуфинале[уреди | уреди извор]

Список на стрелци[уреди | уреди извор]

Вклучени се сите официјални натпревари. Листата е рангирана според бројот на дресот во случаи на еднаков број постигнати голови.

Rank Pos No. Nat Име Серија А Куп на Италија Лига на шампиони Лига Европа Суперкуп на Италија Вкупно
1 НП 10 Аргентина Карлос Тевез 19 0 0 1 1 21
2 НП 14 Шпанија Фернандо Љоренте 16 0 2 0 0 18
СР 23 Чиле Артуро Видал 11 0 5 2 0 18
3 СР 6 Франција Пол Погба 7 0 0 1 1 9
4 СР 21 Италија Андреја Пирло 4 0 0 2 0 6
5 ОД 3 Италија Џорџо Кјелини 3 0 0 0 1 4
СР 8 Италија Клаудио Маркизио 4 0 0 0 0 4
НП 27 Италија Фабио Кваљарела 1 1 2 0 0 4
6 НП 12 Италија Себастијан Џовинко 2 1 0 0 0 3
НП 18 Италија Дани Освалдо 1 0 0 2 0 3
ОД 19 Италија Леонардо Бонучи 2 0 0 1 0 3
ОД 26 Швајцарија Стефан Лихтштајнер 2 0 0 0 1 3
7 НП 9 Црна Гора Мирко Вучиниќ 2 0 0 0 0 2
СР 22 Гана Квадво Асамоа 2 0 0 0 0 2
8 ОД 4 Уругвај Мартин Касерес 0 1 0 0 0 1
ОД 13 Италија Федерико Пелузо 1 0 0 0 0 1
СР 20 Италија Симоне Падоин 1 0 0 0 0 1
Вкупно 79 3 9 10 4 103

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Deroga art. 51 NOIF_Classifica avulsa Serie A 2012-2013“ (PDF). FIGC (италијански). 19 July 2012. Посетено на 20 February 2013.