Прејди на содржината

ФБИ (ТВ-Серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија

ФБИ е американска телевизиска серија за драмски криминал, создадена од Дик Волф и Крег Турк која се емитува на CBS, со премиера на 25 септември 2018 година. Серијата е во продукција на CBS Телевизија Студио и Универзална Телевизија, со Волф, Артур В. Форни, Питер Јанковски и Турк служат како извршни продуценти.

Во серијата е вклучен глумечки ансамбл, вклучувајќи Миси Перегрим, Зееко Заки, Јереми Систо, Ебони Ноел, Села Вард и Алана де ла Гарза . На 11 октомври 2018 година беше објавено дека серијата доби целосна нарачка од CBS. Во јануари 2019 година, CBS ја обнови серијата за втора сезона која премиерно се претстави на 24 септември 2019 година.[1]

Ликови[уреди | уреди извор]

 • Миси Перегрим како Меги Бел, специјален агент на ФБИ и вдовица на истражувачки известувач на Вол Стрит Journalурнал
 • Зико Заки како Омар Адом “О. А. "Зидан, специјален агент на ФБИ и партнер на Меги, дипломиран Вест Поинт и Армијата ренџер
 • Џереми Систо како Јубал Валентин, помошник специјален агент на ФБИ
 • Ебони Ноел како Кристен Чазал, аналитичар на ФБИ, а подоцна и специјален агент
 • Кони Нилсен како Елен Солберг („Пилот“)
 • Села Вард како Дана Мозиер (сезона 1), специјален агент на ФБИ и надзорник на тимот [2]
 • Алана де ла Гарца како специјален агент во обвинението Изобел Кастиља (сезона 2; гостинска сезона 1), замена на Мозиер како супервизор на тимот [3]
 • Boyон Бојд како Стјуарт Скола (сезона 2), специјален агент на ФБИ и нов теренски партнер на Кристен

Литература[уреди | уреди извор]

 1. Petski, Denise; Andreeva, Nellie (June 13, 2019). „CBS Sets Fall Premiere Dates: 'Bob ♥ Abishola', 'All Rise', 'Evil', 'Young Sheldon', 'NCIS', 'Blue Bloods' & More“. Deadline Hollywood. Посетено на June 13, 2019.
 2. Andreeva, Nellie (May 15, 2018). FBI: Sela Ward Bids Farewell To CBS Drama Series“. Deadline Hollywood. Посетено на May 15, 2018.
 3. Andreeva, Nellie (July 9, 2019). „Alana de la Garza Moves From 'FBI: Most Wanted' To 'FBI', Will Continue To Recur On Spinoff Series For CBS“. Deadline Hollywood. Посетено на July 12, 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

ФБИ Официјална страница на ТВ-Серијата ФБИ