У (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Понпеј.

У е една од општините во сојузната држава Понпеј во Микронезија.[1]

Особености[уреди | уреди извор]

У е општина на островот Понпеј. Општината се наоѓа во североисточниот дел од островот и има население од 2.289 жители според пописот од 2008. Најзначаен град е Алохкапв. Канал е границата меѓу У и Мадоленихмв.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „State of Pohnpei“. Архивирано од изворникот на 2009-03-26. Посетено на 2012-04-08.
  2. Thomas Panholzer & Rufino Mauricio, Place Names of Pohnpei Island, ISBN 978-1573061667

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 6°58′13″N 158°15′27″E / 6.97028° СГШ; 158.25750° ИГД / 6.97028; 158.25750