Ујгурски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ујгурски јазици
Географска
распространетост:
Класификација:туркиски
  • ујгурски јазици
Гранки:
источни
западни

Ујгурските јазици, или познати како ујгурско-туркиски или југоисточни туркиски јазици, се подгрупа на туркиските јазици. Овие јазици се едните од најстаро запишаните туркиски јазици. Ујгурските јазици се групирани според класификацијата на Ларс Јохансон во 1998 година.[1]

Јазици[уреди | уреди извор]

пратуркиски јазик
ујгурски јазици западни
источни


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lars Johanson (1998) The History of Turkic. In Lars Johanson & Éva Ágnes Csató (eds) The Turkic Languages. London, New York: Routledge, 81-125. Classification of Turkic languages at Turkiclanguages.com