Прејди на содржината

Уши Дигард

Од Википедија — слободната енциклопедија

Уши Дигард (родена на 15 август 1948 година) е поранешна порно ѕвезда и модел претежно позната по нејзините улоги во филмовите на Рас Мејер. Родена е во Шведска со швајцарско-француско семејство.

Раните години[уреди | уреди извор]

Имала манастирско образование и научила различни јазици. Таа научила да скија и го сакала животот на отворено. На училиште, левата рака и била врзана зад грб и ја натерале да пишува со десната рака, иако природно била левак.

По напуштањето на училиштето отпатувала во Италија, а потоа и во Франција за да го подобри својот италијански и француски јазик. Потоа отпатувала на Каналските Острови и во Лондон каде што работела во голем хотел. По ова, таа отпатувала преку Маракеш на Канарските Острови каде што работела во текот на зимата во фирма за накит со процентуално плаќање. Во текот на летото таа патувала наоколу. Работела и во продавници за накит во Шведска и Швајцарија. Својот сопруг го запознала на Канарските острови.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Дигард влегла во кинематографијата во Шведска каде глумела во неколку меки еротски филмови. Во 1967 година, таа отишла во САД, каде што таа наскоро почнала да се појавува во бројни сексплоатациски филмови како што се Холивудската авантура на Уши (Мотелот на Ракел, 1970), филм со толку низок буџет што е снимен без звук, а потоа е додаван аудио елементот.

Таа се појавувала и во порнографски списанија. Таа била меѓу најпознатите модели со големи гради кон крајот на 1960-тите и раните 1970-ти. Списанијата во кои таа често се појавува ги вклучуваат Најт, Синема Икс, Латентна слика и Гент.

Дигард добила улога во „Чери, Хари и Ракел!“ на Рас Мејер! (1970) за да се обезбеди прекин во последната интерпретативна танцова сцена која ја симболизира смртта на антагонистот. Таа продолжила да се појавува во повеќе филмови на Мејер во 1970-тите: Supervixens (1975) и Под долината на ултра-виксените (1979). Таа била и копродуцент на Up! и Под долината на ултра-виксените. Таа, исто така, обезбедила нарација за ликот на Тунди Хорват во последниот филм на Мајер Пандора Пикс (2000).

Таа глумела и во „Единствената куќа во градот “ на Ед Вуд (1971).

Таа се појавила како Мејдеј во култната акциона комедија Суперчик (1973) со Џојс Џилсон во главната улога и глумеше со Џон Холмс во Те посакувам (1974).

Таа имала помала улога како затвореничка во култната класика Илса, Волчицата на СС (1975), се појавила како „Супер девојка“ во Фантазмот (1976) во режија на Ричард Френклин, се појавила како девојка на забава во Елитата убијци ( 1975) во режија на Сем Пекинпа и имала мала улога во Чести Андерсон, USN (1976). Таа, исто така, имала улога на лик наречен „Пичка“ во Женски шовинисти (1976).

Во 1977 година Дигард имала камео појавување (гола под туш) во сегментот „Католички средношколки во неволја“ во филмот на Џон ЛендисКентаки Фрајд“ .

Во 1979 година, таа настапила со Џон Холмс, Џони Кис, Серена, Кенди Семплс, Китен Нативидад и Кели Стјуарт во порнографскиот филм Џон Холмс и All-Star Секс Кралиците од Зејн Ентертејмент Груп. Во тие години, таа глумела и во некои кратки филмови за „секси борење“, главно за студиото „Триумф“ и „Белстоун“ на Рон Дворкин.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „Uschi Digard: SuperSoul“. The Rialto Report. August 25, 2013. Посетено на December 8, 2018.