Ушастик и неговите пријатели

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Ушастик и неговите пријатели“ е советска куклена цртана серија создадена во 1979 - 1982 година од режисерката за анимации Олга Розовскаја.

Цртаниот филм е заснован на бајките на писателот за деца Григориј Остер.[1]

Заплет[уреди | уреди извор]

Анимираната серија се состои од пет епизоди, главниот лик во кој е мекото зајаче по име Ушастик, кое ја раскажува приказната. Повеќето цртани филмови започнуваат со неговата позната фраза: „Јас сум, Ушастик излегов на прошетка“.

Во првата епизода, гледачот го запознава главниот лик, Ушастик и неговите шумски пријатели - Мечето, Малиот Волк и Лисичето. Серијата раскажува за тоа како пријателите играле играта криенка.

„Кога мечката ќе се разбуди“[уреди | уреди извор]

Ушастик, Лисицата и Волчицата решаваат да ја разбудат мечето по зимната хибернација. Сепак, не е толку лесно да се направи ова - малото мече има многу строга мајка која сака тоа да спие.

„Ушастик и неговите пријатели“[уреди | уреди извор]

Во серијата има две приказни: за тоа како Ушастик сакал да порасне и како Гасеницата излегла од јајцето и не можела да го најде никако потоа својот дом. Ушастик се обидел да и помогне во ова, но објаснувањата на Гасеницата се покажале толку неразбирливи што наскоро, самата Гасеница си го нашла својот таканаречен „дом“.

„Мистериозна загуба“[уреди | уреди извор]

Во оваа епизода, Ушастик и Гасеницата се обидуваат да и помогнат на Враната, која го изгубила своето гнездо. По долго пребарување, животните го наоѓаат гнездото, мечето го носи на главата. Се испоставило дека тој случајно го соборил од дрвото точно на неговата глава. Мечето од Враната бара прошка и вели дека наместо нејзиното старо гнездо, ќе и направи птичја куќа.

„Како Гасеницата ја ловеше Лисицата“[уреди | уреди извор]

Серијата раскажува како малата Гасеница се обидела да ја лови црвената лисица.

Креатори[уреди | уреди извор]

Филмска екипа[уреди | уреди извор]

 • Писатели на сценарија - Гроги Остер
 • Директор - Олег Розовскаја
 • Оператори - Александар Жуковски, Леонард Колвинковски
 • Дизајнери - Розалија Зелма
 • Композитори - Мојсеј Вајнберг, Иљја Катаев
 • Инженер за звук - Нели Кудрина
 • Куклите и украсите ги направија Људмила Насонова, Галина Круглова, Љубов Доронина, Анатолиј Кузнецов, Нина Пантелеева, А. Крутипорох, Генадиј Богачев, Владимир Шафранјук, Јуриј Одинцов
 • Аниматори - Олга Анаскина, Кирил Малјантович, А. Дегтиарев
 • Уредник - Татјана Моргунова
 • Уредник - Валерија Медведовскаја
 • Режисер - Олег Кузнецов, Елена Бобровскаја, Игор Гелашвили.

Глумци[уреди | уреди извор]

 • Марија Виноградова - Ушастик, Мечето, Лисичка, Малиот Волк, Гасеница и други ликови (серии „Ушастик“, „Ушастик и неговите пријатели“, „Мистериозна загуба“, „Како Гасеницата ја ловеше Лисицата“)
 • Клара Румјанова - сите ликови (серија „Кога мечката ќе се разбуди“)
 • Михаил Козаков - Врана (серија мистериозна загуба)

Видео публикации[уреди | уреди извор]

Сите епизоди од анимираната серија биле објавени на ДВД од Мастер касета.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]