Прејди на содржината

Уфа (аеродром)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед кон аеродромот

14R / 32L бетон2.513-та најчеста

Меѓународен аеродром Уфа Муста Карима ( башкирски: Өфө аэропорты, Мостай Кәрим исемендәге Өфө халыҡ-ара аэропортыӨfө аеродроми, Mostai Kərim ismemendəge Өfө haliҡ-ara аеродроми; ( IATA : UFA, ICAO : UWUU) е меѓународен аеродром од федерално значење [1] во Уфа, главниот град на Република Башкортостан. . Аеродромот е рангиран на 10-то место во земјата според патничкиот сообраќај (3,5 милиони патници) [2] и е најголем според патничкиот сообраќај во Сојузната област на Волга [3] . Системот за управување со квалитетот на аеродромот е сертифициран во согласност со ISO 9001: 2008 [4] . Кодот на IATA ( UFA ) целосно одговара на латинската верзија на името на градот. Се наоѓа на 25 километри од центарот на Уфа.

Општи информации[уреди | уреди извор]

„Меѓународниот аеродром Уфа“ е модерен авијациски комплекс, со две писти, кои можат да примаат секаков вид авиони. Аеродромот во Уфа е првиот од регионалните аеродроми во Русија што го добил сертификатот IATA ISAGO, како потврда за неговата работа во согласност со највисоките меѓународни стандарди за безбедност. Тој е еден од десетте водечки аеродроми во Русија, еден од најголемите аеродроми во Сојузната област на Волга на Руската Федерација. Повеќе од 40 авиокомпании се партнери на аеродромот во Уфа, вклучително и претставници на трите главни федерации за авијација: СкиТим, Алијанса на звезди, Оневорлд .

Аеродромот во Уфа е во можност да ги прифати скоро сите видови авиони, вклучувајќи ги и тие со широко тело Боинг 747-400 и Боинг 777, како и хеликоптери од сите видови [5] .

Домашните летови ги опслужува терминалот 1. Површината на терминалот е 12.600 квадратни метри и има капацитет од 600 патници на час. Меѓународниот терминал (Терминал 2) е модерен комплекс со капацитет од 800 луѓе на час. Неговата површина е над 17 илјади квадратни метри. На аеродромот има хотел, ресторан, продавници, кафуле. До аеродромот и градот има автобуска линија.

Во декември 2019 година, аеродромот во Уфа бил првиот аеродром кои некогаш во федералниот округ Волга, достигнал бројка од 3,5 милиони патници [6] . Вкупниот сообраќај на патници во 2019 година изнесувал 3,57 милиони луѓе.

Патнички сообраќај (во илјадници) патници)[уреди | уреди извор]

Патнички сообраќај [7]
Година Број на патници % промена
2010 г. 1.501.000 </img>
2011 година 1.688.570 </img> 11,6%
2012 година 1.918.945 </img> 13,6%
2013 година 2.218.000 </img> 15,6%
2014 година 2.380.581 </img> 7,3%
2015 година 2.313.388 </img> 2,8%
2016 година 2.318.434 </img> 0,2%
2017 година 2.814.330 </img> 21,4%
2018 година 3.241.000 </img> 15,1%
2019 година 3.570.000 </img> 10,0%

Пристап до аеродромот[уреди | уреди извор]

Автобуските линии 101 и 110 сообраќаат помеѓу аеродромот и градот.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Список на најпрометните аеродроми во Русија
  • Список на аеродроми во Русија

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. Распоряжение Правительства Российской Федерации от 20 апреля 2016 года № 726-р «Об утверждении перечня аэропортов федерального значения»
  2. Обим промета преко руских аеродрома Архивирано на 3 февруари 2020 г., Федерална агенција за ваздушни саобраћај
  3. „Стали известны 15 крупнейших в 2017 году аэропортов России“. Авиатранспортное обозрение. 19. 1. 2018. Посетено на 3. 2. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  4. „ОАО "Международный аэропорт «Уфа» успешно прошёл ресертификацию на соответствие международному стандарту ISO 9001:2008“. Архивирано од изворникот на 29. 9. 2014. Посетено на 31. 1. 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
  5. Пресс-центр (17. 9. 2014). „Международный аэропорт «Уфа» получил допуск к эксплуатации воздушных судов Boeing 777, Boeing 747 и их модификаций“. Архивирано од изворникот на 30. 9. 2014. Посетено на 17. 9. 2014. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)
  6. „Пассажиропоток аэропорта Уфы достиг исторического максимума в 3,5 млн человек“. interfax-russia.ru/.
  7. Стали известны 15 крупнейших в 2017 (19. 1. 2018). году аэропортов России. Авиатранспортное обозрение (руски). Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]