Утороски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Утороски јазик
Застапен воСудан
Говорници10.000 (2001)  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3otr

Утороскиот јазик или познат како дитороски, кавамаски, кавармаски или литороски јазикнигер-конгоански јазик од подгрупата на талодиско-хејбански јазици. Јазикот се зборува во Судан и има околу 10.000 говорници. Јазикот користи латиница.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]