Утве

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Утве на Кошрај.

Утве (Utwe) или Утва (Utwа) е втората најголема општина во сојузната држава Кошрај во Микронезија.

Географија[уреди | уреди извор]

Утве го зазема јужниот дел од островот Кошрај и не излегува на брогот на источниот дел. Според податоците од 1994 година, во општината живееле 1.056 жители и административен центар е селото Утве Ма. Вкупната површина на општината е 28.5 км2.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 5°17′42″ N; 162°57′58″ E / 5.295° СГШ; 162.966° ИГД / 5.295; 162.966