Устав на СР Македонија (1974)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Овој втор уставен период, со кој Македонија станува Социјалистичка Република Македонија. Овој период и овој устав е карактеристичен бидејќи означува судир помеѓу етатизмот и самоуправувањето. Битно е дека уставот не е веќе само највисок законски акт, туку и еден вид Општествена повелба.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]