Успение Богородичино (Владимир)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Успение Катедрала во Владимир
Храм на Успение на пресвета Богородица
Ансамбль Успенского собора.jpg
Поглед на катедралата
Основни податоци
МестоВладимир, Владимирска област, Русија.
Координати56°07′37″N 40°24′33″E / 56.12694° N; 40.40917° E / 56.12694; 40.40917
ПрипадностХристијанство
Обредправославен
Осветен1160
Духовно-организациски статусКатедрала од Владимир и Суздал Епархија
Културнонаследствен статусСписок на светско културно наследство
Архитектонски опис
Архитект(и)Архитект испратен од Царот Фридрих Први Барбароса
Архитектонски типРуска романика
Архитектонски стилВкрстено куполна црква
Ширина30,8 m
Висина (најг.)32,3 m

Успение на Пресвета Богородица (Владимир) (понекогаш наречена Катедрала Успение) (руски: Собор Успения Пресвятой Богородицы)[1] — православна црква на Руската православна црква во градот Владимир, катедрала на епархијата на Владимир. Станува збор за извонреден споменик на руското градителство изведена на бел камен од XII век, а сега е државен музеј. Во 1992 година била вклучена во списокот за светско културно наследство на УНЕСКО.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Катедралата е изградена помеѓу 1158 и 1160 година по наредба на кнезот на Владимир-Суздалското кнежевство Андреј Богољубски. Во 1185 до 1189 година таа била проширена за да се исполни истакни престижот на Владимир[3].

Со своите 1.178 квадратни метри, тој останува најголемиот храм во Русија за следните 300-400 години. Во 1408 година била украсена со нови фрески изработени од Андреј Рубљов и Даниел Чорни[4].

Подоцна, овој градежен споменик служел како модел за други храмови, како што е црквата Успение во московскиот Кремљ[5].

Тоа е еден од ретките храмови во кои се зачувани фреските на Андреј Рубљов.

Во 1810 година била изградена камбанарија до катедралата.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Балыгина Л. П., Некрасов А. П., Скворцов А. П. Вновь открытые и малоизвестные фрагменты живописи XII в. в Успенском соборе во Владимире // Древнерусское искусство. Монументальная живопись XI—XVII в. — М., 1980.
  • Виноградов А. И. История Кафедрального Успенского собора в губ. гор. Владимире. — 3-е изд. — Владимир: Типолитография Губ. правления, 1905. — 120 с. + 94 с. приложений.
  • Воронин Н. Н. Владимир, Боголюбово, Суздаль, Юрьев-Польской : Книга-спутник по древним городам Владимирской земли. — М.: Искусство, 1967.
  • Празен навод (help)