Уршулинска црква (Љубљана)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Уршулинска црква
Uršulinska cerkev svete Trojice
Ljubljana BW 2014-10-09 10-34-05.jpg
Основни податоци
МестоЉубљана, Словенија
ПрипадностХристијанство
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Уршулинската црква (словенечки : Uršulinska cerkev svete Trojice) е црква кој се наоѓа во Љубљана, Словенија. Оваа црква била изградена во 1726 година.