Прејди на содржината

Урмија (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Урмија
Урмија - Поглед од вселената, 2003
Урмија - Поглед од вселената, 2003
Поглед од вселената, 2003
Координати 37°42′0″N 45°18′59.9″E / 37.70000° СГШ; 45.316639° ИГД / 37.70000; 45.316639
Вид Солено езеро
Главен истек испарување
Земји во сливот Иран Иран
Најг. должина 140 км
Најг. ширина 55 км
Површина 5.200 км2
Најг. длабочина 16 м
Острови 102

Урмија (персиски: دریاچه ارومیه, Daryache-ye Orumiye, азерски: Urmu gölü اورمو گؤلو, ерменски: Ուրմիա Լիճ, Урмија Лиѕ; во антиката: Матиена)[1][2] е солено езеро во северозападен Иран во близина на границата со Турција. Езерото се наоѓа помеѓу провинциите Источен Азербејџан и Западен Азербејџан, западно од јужниот дел на Каспиското Море. Тоа е најголемо езеро во внатрешноста на Иран и второ солено езеро во светот. Има површина од 5.200 км2. Долго е 140 км, а широко 55 км. Најголемата длабочина е околу 16 м.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Henry, Roger (2003) Synchronized chronology: rethinking Middle East antiquity : a simple correction to Egyptian chronology resolves the major problems in biblical and Greek archaeology Algora Publishing, New York, p. 138, ISBN 0-87586-191-1
  2. E.J. Brill's first encyclopaedia of Islam, 1913-1936 Volume 7 page 1037 citing Strabo and Ptolemy.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]