Прејди на содржината

Урби Емануелсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Урби Емануелсон
Лични податоци
Полно име Урби Виторио Диего Емануелсон
Роден на 16 јуни 1986(1986-06-16)(38 г.)
Роден во Амстердам, Холандија
Висина &100000000000001760000001,76 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Утрехт
Број 28
Младинска кариера
0000–1994 Voorland
1994–2004 ФК Ајакс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004–2011 Ајакс 173 (17)
2011– Милан 75 (3)
2013фулам (позајмица) 13 (1)
2014–2015 Рома 2 (0)
2015Аталанта (loan) 9 (1)
2016 Верона 10 (0)
2016–2017 ФК Шефилд Венздеј 1 (0)
2017 ФК Утрехт 0 (0)
Репрезентација
2006– Холандија 14 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 10 јули 2017
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 10 мај 2011

Урби Емануелсон (роден на 16 јуни 1986) — холандски фудбалер кој игра на позиција одбрана и во моментот настапува во екипата на ФК Утрехт.