Прејди на содржината

Управувач (возило)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пример на волан

Управувач или волан[1] (од француски: volant; на македонски: управувач) е вид управувачки уред кој се наоѓа во превозно средство. Претежно ги има во автомобили и камиони. Ова е почетниот дел од системот за управување, раководтен од страна на возачот. Останатиот дел од системот за управување реагира врз основа на движењата на управувачот преку запченик, серво-управавач, итн.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „волан“ — Лексикон на македонскиот јазик