Прејди на содржината

Унтерлис

Координати: 52°51′1″N 10°17′29″E / 52.85028° СГШ; 10.29139° ИГД / 52.85028; 10.29139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Унтерлис
Место во Зидхајде
Поранешното општинско собрание во Унтерлис
Поранешното општинско собрание во Унтерлис
Поранешното општинско собрание во Унтерлис
Грб на Унтерлис
Унтерлис во рамките на Германија
Унтерлис
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Целе
Општина Зидхајде
Основни податоци
Површина 77,53 км2
Надм. височина 108 м
Население 3.486  (31 декември 2013)
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CE
Пошт. бр. 29345
Повик. бр. 05827
Портал www.unterluess.de
Координати 52°51′1″N 10°17′29″E / 52.85028° СГШ; 10.29139° ИГД / 52.85028; 10.29139

Унтерлис (германски: Unterlüß) — село и поранешна општина во округот Целе, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2015 година е дел од општината Зидхајде.

Се наоѓа околу 30 километри североисточно од окружниот град Целе и 25 километри југозападно од градот Илцен.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Унтерлис се наоѓа во близина на Лисвалд, големо шумско подрачје со мешана шума.

Кон општината припаѓале местата: Гехефте Алтензотрит, Линсхолц, Лутерло, Нојензотрит, Но-Лутерло, Нојшредерхоф, Шафстал, Шредерхоф, Зиденхолц и Терхоф.

Историја[уреди | уреди извор]

Од август 1944 до април 1945 година постоел подкамп на концентрацискиот камп Берген-Белзен во Унтерлис-Алтензотрит. Чувани од СС-војници, околу 600 затворенички биле принудени да ја чистат шумата или да работат во фабриката „Рајнметал“.[1]:204

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Knoch, Habbo (ed) (2010). Bergen-Belsen: Wehrmacht POW Camp 1940–1945, Concentration Camp 1943–1945, Displaced Persons Camp 1945–1950. Catalogue of the permanent exhibition. Wallstein. ISBN 978-3-8353-0794-0.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]