Ункел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ункел

Ункел е град во Германија, во Рајнланд-Пфалц.

Се наоѓа во областа Нојвид. Предмет на контрола на Ункел. Населението е 4945 луѓе (31 декември 2010 година). [1] Зафаќа површина од 8,16 км². Официјалниот код е 07 1 38 073.

Градот е поделен на 3 урбани области.

Галери[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]