Прејди на содржината

Универзитет „Македонија“ – Солун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Универзитет „Македонија“
Πανεπιστήμιο Μακεδονίας
ГеслоУниверзитет за економски и социјални науки
Виддржавен
Основан1957; пред 67 години (1957) во Солун
РекторАхилеас Запранис
Студентиок. 15,339
6,000 активни
МестоСолун, Централна Македонија, Грција
КампусУрбана средина (околу 40.000 м2)
БоиТемносина, жолта, портокалова
ПрекарUoM, Pa.Mak. (Πα.Μακ.)
www.uom.gr

Универзитетот „Македонија“ (грчки: Πανεπιστήμιο Μακεδονίας) — универзитет кој се наоѓа во Солун, Грција.

Тој е втор по големина универзитет во градот (по универзитетот „Аристотел“). Во моментов се состои од осум одделенија кои се занимаваат главно со општествени, политички и економски науки[1].

Историја

[уреди | уреди извор]

Пред 1991 година, универзитетот бил познат како Солунско више училиште за индустриски науки (грчки: Eν Θεσσαλονίκη Ανωτέρα Σχολή Βιομηχανικών Σπουδών). Во 1985 година биле формирани две одделенија - „Економија и менаџмент“ и „Бизнис администрација“. Во 1990 година универзитетот го добиле денешното име - Македонија, кога биле создадени три нови катедри.

Универзитетот се наоѓа на ул. Егнатија 156. Кампусот е составен од група згради со вкупна површина од околу 40.000 квадратни метри, составена од амфитеатри, простории за настава и семинари, канцеларии и области на административни делови, ресторан (кој работи во текот на целата академска година), гимназија и книжарница. Исто така, постојат две соби каде може да се сместат 4-8 лица (претежно официјални посетители).

Факултети

[уреди | уреди извор]

Универзитетот на Македонија е поделен на четири академски училишта, кои понатаму се поделени во осум одделенија[2].

Училишта Одделенија
Факултет за бизнис администрација
  • Оддел за Бизнис администрација (1990)
  • Оддел за сметководство и Финансии (1990)
Факултет за економски и регионални студии
Факултет за општествени науки, хуманистички и уметнички науки
  • Оддел за Меѓународни и Европски науки(1990)
  • Оддел за образовна и социјална политика (1998)
  • Оддел за музичка наука и уметност (1998)
Факултет за информатички науки
  • Оддел за применета информатика (1992)
  1. „University of Macedonia Internal Evaluation Reports“ (грчки). modip.uom.gr. Архивирано од изворникот на 2018-02-01.
  2. „Departments - University of Macedonia“. University of Macedonia. Архивирано од изворникот на 2014-12-13.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]