Универзитет Бахчешехир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Bahçeşehir University
160px
ВидПриватен универзитет
Основан1998
РекторДениз Улке Арибожан
МестоИстанбул, Турција
www.bahcesehir.edu.tr

Универзитетот Бакчешехир (турски: Bahçeşehir Üniversitesi) е приватна образовна институција која се наоѓа во Истанбул, Турција. Универзитетот бил основан во 1998 година. Истата година бил потпишан и договор за соработка со Државниот универзитет во Сан Диего во Калифорнија, САД.

Универзитетот поседува два кампуси кои се наоѓаат во Бешикташ и Меџидијеќој. Бешикташкиот кампус вклучува факултет за инженирство, уметност и наука, право, менаџмент, архитектура, природни науки и социјални науки, додека пак на меџидијеќојскиот се изучуваат странските јазици, пред се англискиот. [1][1]

Моментален ректор на универзитетот е Проф. Д-р Дениз Улке Арибожан.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]