Универзитет Јурај Добрила во Пула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Универзитет Јурај Добрила во Пула
Sveučilište Jurja Dobrile u Puli
Пулски универзитет
латински: Universitas studiorum Polensis Georgii Dobrila
ВидДржавен
Основан2006
Доделени средства
41.156.863 HRK (2012)[1]
Ректорпроф. д-р Алфио Барбиери
Административен кадар
162[2]
Студенти2.465(2011)[3]
МестоПула, Република Хрватска
ПрипадностЕПУФ
www.unipu.hr

Универзитет Јурај Добрила во Пула (Sveučilište Jurja Dobrile u Puli), универзитетот во Пула, Хрватска, основан во 2006 година.

Организација[уреди | уреди извор]

Универзитет Јурај Добрила во Пула има 1 факултет и 5 оддела.

  • Факултет за економија и туризам "Д-р Mijo Мирковиќ"
  • Оддел за општествени науки
  • Оддел за информатичка технологија
  • Оддел за музичка уметност
  • Оддел за студии во италијанскиот јазик
  • Оддел за обука на наставници

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]