Универзитетот во Приштина (Северна Митровица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Универзитет во Приштина
Универзитет во Приштина
Универзитет во Приштина
Податотека:Универзитет во Приштина.png
Грб на Универзитетот во Приштина
ВидЈавно
Основан1999; пред 24 години (1999) (de facto)
18 ноември 1969; пред 53 години (1969-11-18) (officially)
Буџет23.31 million (2020, planned; public funding)[1]
РекторЗдравко Витошевиќ
Административен кадар
357 (2020–21)[2]
Студенти9,314 (2020–21)[2]
МестоNorth Mitrovica, Kosovo[б 1]
44°49′06″ N; 20°27′27″ E / 44.818441° СГШ; 20.457422° ИГД / 44.818441; 20.457422Координати: 44°49′06″ N; 20°27′27″ E / 44.818441° СГШ; 20.457422° ИГД / 44.818441; 20.457422
КампусUrban
Бои              
ПрипадностEUA, Erasmus, DAAD, AUF, DRC
pr.ac.rs
Административна зграда

Универзитетот во Приштина е јавен универзитет во Косово со привремено седиште во Северна Митровица.

Тоа е пост-средна институција која се појави по распуштањето на Универзитетот на српски јазик во Приштина како резултат на војната во Косово. И покрај неговото официјално име,[3] се нарекувал и Универзитетот во Косовска Митровица по неговото привремено преселување во Северна Митровица во 2001 година.[4]

Историја[уреди | уреди извор]

Оригиналниот универзитет (Универзитет во Приштина) бил основан во градот Приштина, САП Косово, Социјалистичка Република Србија, СФР Југославија, за учебната 1969–70 година[5] и функционирал до 1999 година. Во 1999 година, се состоел од 14 факултети со околу 18.000 студенти и над 1.300 членови на факултет и персонал.[6][7] Како и да е, поради политичките пресврти, војната, последователните меѓусебни протерувања на факултетите од едната или другата етничка припадност, и резултирачката сеприсутна поларизација заснована на етничка основа, во моментов, постојат две посебни, неповрзани институции, и двете користат исто име, иако секоја е означена идиосинкратски, да го рефлектираат нивниот поларизиран етнички идентитет и различните физички локации, одвоени албански и српски ентитети.

Универзитетот во Приштина со седиште во Косовска Митровица е српски ентитет раселен од градот Приштина во 1999 година, спроведувајќи образование на српски јазик, поддржан од Владата на Србија,[8] (признаена од Мисијата на привремената администрација на Обединетите нации во Косово (УНМИК) од 2002 година, но под името Универзитет во Митровица [9][10][11][12])[6][5] со физичкиот престој во Северна Митровица, град во северниот етнички српски регион на Косово. Другиот ентитет што го носи името на оригиналниот универзитет е Универзитетот во Приштина со седиште во Приштина, управуван од Владата на Косово.

По завршувањето на Косовската војна во 1999 година, Универзитетот на косовските Срби во Приштина се пресели во Централна Србија (од 1999 до 2001 година седиштето било во Крушевац) и околу 6.000 студенти се префрлиле на други универзитети во Србија. Од 1999 до 2001 година, околу 2.000 студенти дипломирале на Универзитетот во Приштина, 50 студенти добиле магистерски дипломи, а 20 докторирале.[13]

Во 2001 година, универзитетот се пресели на својата денешна локација во Северно Косово По враќањето во Косово, само 6.500 студенти го продолжија своето образование на универзитетот.[14] Во 2004 година, универзитетот имаше 10 факултети со околу 8.000 студенти и уписна квота од 1.200 студенти. Во август 2007 година имаше 9.320 студенти, над 700 факултети и околу 200 членови на персоналот.[15][16][17] Неговата квота за упис беше 2.726 студенти.[18] Околу 45 отсто биле од Косово, 30 отсто од Србија, 25 отсто од Црна Гора . Помал број ученици имаше и од Северна Македонија и Босна и Херцеговина.[19]

Универзитетот е член на Конференцијата на универзитетите на Србија (KONUS)[20] и Европската универзитетска асоцијација[21] и има воспоставено соработка со Балканската мрежа на универзитети и бројни институции ширум светот (Франција, Русија, Италија, Норвешка, Оман, Ирска).

Од 2011 година имало 10.264 студенти, 730 факултети и 320 вработени.[22] За учебната 2018-2019 година, вкупно 1.013 студенти се запишале на прва година на студии на универзитетот.[23]

Организација[уреди | уреди извор]

Факултети[уреди | уреди извор]

Академската година трае од 1 октомври до 30 септември, организирана во два семестри, со 30 недели на настава годишно. Во рамките на Универзитетот има 10 факултети, од кои шест се наоѓаат во Северна Митровица, три во Лепосавиќ и еден во Звечан.

Факултет Локација Академски кадар Студенти
Технички науки Северна Митровица n/a 1500
Природни науки и математика Северна Митровица n/a n/a
Филозофија Северна Митровица n/a 1350 година
Педагогија Лепосавиќ n/a n/a
Закон Северна Митровица n/a n/a
Спорт и физичко образование Лепосавиќ n/a n/a
Економија Северна Митровица n/a n/a
Лек Северна Митровица n/a 1030
Уметности Звечан n/a n/a
Земјоделство Лешак n/a n/a
Вкупно 730 9.314

Значајни алумни и членови на факултет[уреди | уреди извор]

 • Радмила Бакочевиќ, југословенска оперска пејачка
 • Љуба Бркиќ, претседател на Jeunesses Musicales Србија
 • Изудин Чаврковиќ, босанско-српски трубач
 • Владимир Кох, српски виолинист
 • Војна Нешиќ, српско-босанска композиторка
 • Пеко Никчевиќ, црногорски вајар
 • Јасмина Новокмет, српска диригентка
 • Марко Савиќ, српски пијанист и професор по пијано
 • Харис Силајџиќ, претседател на Босна и Херцеговина, поранешен професор по арапски јазик[24]
 • Миленко Стефановиќ, европски кларинетист
 • Сања Стијачиќ, српско-босанско-црногорска флејтистка
 • Јован Шајновиќ, југословенски диригент
 • Томислав Трифиќ, српски графичар
 • Андријана Виденовиќ, српска театарска и филмска глумица
 • Јоргованка Табаковиќ, српска политичарка и актуелен гувернер на НБС
 • Горан Ракиќ, политичар и актуелен вицепремиер на Косово
 • Игор Симиќ, пратеник во Собранието на Република Косово

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки и наводи[уреди | уреди извор]

Белешки:

 1. Косово е предмет на територијален спор помеѓу Република Србија и Република Косово. Како странски протекторат, Косово прогласило независност на 17 февруари 2008 г, но Србија и понатаму не го признава и тврди дека е нејзина суверена територија. Независноста на Косово не е целосно признаена од меѓународната заедница. Досега го признале 113 од вкупно 193 земји членки на ООН.

Наводи:

 1. „ЗАКОН О БУЏЕТУ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ ЗА 2020. ГОДИНУ“ (PDF). parlament.gov.rs. Народна скупштина Републике Србије. Посетено на 20 February 2020.
 2. 2,0 2,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име stats2021.
 3. „Члан 4. Назив и седиште Универзитета“ [Section 5. Name and location of University]. Статут Универзитета у Приштини [The Charter of the University of Pristina] (PDF) (српски). 15 September 2004. Посетено на 20 March 2012.[мртва врска]
 4. Schusch, Klaus (2008). „Science and Technology in Kosovo/UNMIK“. INFORMATION OFFICE OF THE STEERING PLATFORM ON RESEARCH FOR THE WESTERN BALKAN COUNTRIES. Архивирано од изворникот на 2016-02-03. Посетено на 20 March 2012.
 5. 5,0 5,1 Đurić, Slađana (2000). „Izmesteni univerzitet“. Republika magazine, No. 240-241.
 6. 6,0 6,1 Seobe akademaca (29 April 2003). „Seobe akademaca“. NIN 2731.
 7. http://prijemni.infostud.com/ecms/viewarticle.php?id=9431&ml Politika, 28 August 2007
 8. „Official webpage“. University of Priština (University of Priština (Serbian)). Архивирано од изворникот на 7 May 2010. Посетено на 14 April 2008.
 9. „European University Association: University of Mitrovica“. Eua.be. Архивирано од изворникот на 6 July 2011. Посетено на 18 October 2011.
 10. O. N. (1 April 2002). „Univerzitet u Prištini postao deo evropskog akademskog prostora“. Glas Javnosti (српски). University of Priština (Serbian).
 11. http://www.mfa.gov.rs/Srpski/Kultura/vesti_kultura/201202_s.html
 12. EUA welcomes new Members, 30 October 2008
 13. An Interview with Professor Jagoš Zelenović, Rector of the University of Priština, Pobeda, 29 June 2001, p. 10
 14. Večernje Novosti, 2007-08-26“. Prijemni.infostud.com. Посетено на 18 October 2011.
 15. „Speech of the Rector of the University of Priština published at the University's website“. Rektorat.ftnkm.info. Архивирано од изворникот на 12 October 2007. Посетено на 18 October 2011.
 16. Politika, August 28, 2007“. Prijemni.infostud.com. Посетено на 18 October 2011.
 17. Novosti, August 26, 2007“. Prijemni.infostud.com. Посетено на 18 October 2011.
 18. „ftnkm.info“. Rektorat.ftnkm.info. Архивирано од изворникот на 2007-12-22. Посетено на 18 October 2011.
 19. Večernje Novosti, August 26, 2007“. Prijemni.infostud.com. Посетено на 18 October 2011.
 20. TanjaT. „Konferencija“. Uns.ac.rs. Архивирано од изворникот на 2011-10-06. Посетено на 18 October 2011.
 21. „Speech of the Rector of the University of Priština published at the University's website<[http://prijemni.infostud.com/ecms/viewarticle.php?id=9400&ml Novosti, 2007-08-26“. Rektorat.ftnkm.info. Архивирано од изворникот на 12 October 2007. Посетено на 18 October 2011.
 22. „Lična karta Univerziteta u Prištini“. Prijemni.infostud.com. Посетено на 18 October 2011.
 23. „Укупан број уписаних студената у I годину основних и интегрисаних студија за школску 2018/2019. годину“ (PDF). pr.ac.rs (српски). Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-01-01. Посетено на 1 January 2020.
 24. „Biographies“. Presidency of Bosnia and Herzegovina. Архивирано од изворникот на 22 December 2007. Посетено на 18 April 2008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]