Унгарско Радио

Од Википедија — слободната енциклопедија
288x288пксСедиштето на Унгарското Радио во Будимпешта

Унгарското Радио (исто така познат на меѓународно ниво како Радио Будимпешта ) е јавната радиодифузна организација на Унгарија. Тоа е, исто така, официјалната меѓународна радиодифузна служба на земјата.

МР се раководи и првенствено се финансира од Фондот за поддршка на медиумите и средствата за управување со средства (унгарски: Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap унгарски: Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap унгарски: Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap унгарски: Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap , скратена MTVA).[1] Оваа владина организација , формирана во 2011 година, исто така управува со јавните радиодифузни сервиси Magyar Televízió и Дуна Телевизио, како и со унгарската новинска агенција Магјар Тавирати Ирода .[2]

На 1 јули 2015 година, Унгарското Радио, како и трите други јавни медиумски организации управувани од MTVA, беа споени во една организација наречена Дуна Медиа Сервис (унгарски: Duna Médiaszolgáltató унгарски: Duna Médiaszolgáltató унгарски: Duna Médiaszolgáltató унгарски: Duna Médiaszolgáltató ).[3] Оваа организација е правен следбеник на Унгарското Радио и е активен член на Европскиот радиодифузен сојуз .

Домашни мрежи[уреди | уреди извор]

Со седиште во Будимпешта и неколку регионални канцеларии низ целата земја, МР е одговорна за јавниот радиодифузен сервис низ Унгарската Република . Освен одржувањето на девет регионални студија, корпорацијата произведува три национални радио канали на унгарски јазик ( Косут , Петефи и Бартк ) кои го опфаќаат целиот спектар на јавни радиодифузни сервиси и четврт канал ( МР4 ) насочен кон јазичните малцинства во земјата .

Косут Радио[уреди | уреди извор]

Именуван по Лајос Косут , каналот е официјалната радио станица на Унгарија . Тоа е водечкиот канал на Унгарското радио. Создаден во 1925 година, станицата има над 3 милиони слушатели дневно.[4] Првенствено емитува вести, вклучително и интервјуа, дискусии, извештаи и други програми засновани на говор.

Петефи Радио[уреди | уреди извор]

Именуван по поетот Шандор Петефи , станицата е насочена кон помладата генерација и емитува поп-музика .

Барток Радио[уреди | уреди извор]

Именуван по композиторот Бела Барток , ова е посветен класична музичка станица. Во прилог на оркестарската и оперската музика се одржуваат програми за разговор со висока култура. Наводно, само неколку илјади луѓе ја слушаат оваа станица и предлози за раскинување на Радио Барток се направени неколкупати, но никогаш не се донесени.[се бара извор]

Nemzetiségi Adások[уреди | уреди извор]

Овој радио канал ги емитува програмите на јазиците на националните малцинства во Унгарија.

Parlamenti Adások[уреди | уреди извор]

Парламентарно емитува.

Данко Радио[уреди | уреди извор]

Именуван по Писта Данко , оваа радио станица емитува регионални содржини низ цела Унгарија, свири народна музика и емитува емисии на оперета . Таа е достапна деноноќно на интернет и FM. Исто така се емитува преку mediumwave во работните денови од 4:30 до 9:05 и за време на викендите од 5:00 до 9:05 часот. Тогаш честотите на станицата се предадени на Косут Радио за остатокот од ноќта.

Историја и профил[уреди | уреди извор]

Уште од своето основање, Унгарското радио Саладин е "тврдина" на домашните информации и културен живот. Од 1 декември 1925 година, институцијата имала одлучувачка улога во формирањето на унгарското јавно мислење и општ вкус.

Точно е и покрај фактот дека редовните телевизиски емисии беа лансирани во Унгарија во 1958 година. Четириесет години подоцна, во 1998 година беше формиран двојниот медиумски систем. Поради тоа започна почеток на натпревар меѓу различните канали на медиумите. Со оглед на тоа што комерцијалните телевизиски и радио станици го преплавија пазарот првенствено со производи за забавната индустрија, пристапниот пристап и програмската структура на радиотелевизијата на јавниот сервис, ако е можно, се уште поважни за зачувување на нејзината културна функција за создавање и емитување.

Унгарското радио е партнер на домашната публика и врската со Унгарците преку границите, шанса за нив да го задржат својот национален идентитет. Унгарското радио би можело да го користи слоганот што често се слуша во радио рекламите: "Само од јасен извор". Зградите и студиите на Радио се наоѓаат во Будимпешта , во блокот меѓу улицата Брдо Шандор и плоштадот Поллак Михали. Исто така постојат и две прекрасни палати во оваа област, еден од нив претходно беше поседуван од Eszterházy, а другиот од семејството Károlyi. Изградбата на Студио № 6, големиот студиски оркестар, е поврзана со името на Георг фон Бекези , кое во 1961 година беше наградено со Нобелова награда за неговите акустични истражувања.

На 1 јули 2007 Радио Будимпешта го откажа програмирањето на странски јазици.

Главниот театарски директор на Маѓар Радио е Ото Солимоси .

Во популарната култура[уреди | уреди извор]

Во 1974 година Локомотив GT Locomotiv GT (Dunhill Records 811) беше издаден со слоганот "Радио Будис Ве сака!"

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Ѓерги Сепези , унгарски радио личност и спортски директор

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Media Law in Hungary“. Center for Media and Communication Studies (CMCS). Посетено на 23 August 2015.
  2. „ABOUT MTVA - MTVA“. Media Service Support and Asset Management Fund (MTVA). Архивирано од изворникот на 25 August 2015. Посетено на 23 August 2015.
  3. „Hungarian public service media companies merge - MTVA“. Media Service Support and Asset Management Fund (MTVA). Архивирано од изворникот на 22 December 2015. Посетено на 23 August 2015.
  4. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 2010-08-25. Посетено на 2010-09-30.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)