Унгарски телеком

Од Википедија — слободната енциклопедија
Логото на Телеком
Кристофер Матејсен, главен извршен директор на Унгарски Телеком

Унгарски Телеком е најголемата унгарска телекомуникациска компанија. Поранешниот монопол е сега подружница на Дојче Телеком. До 2005 година бил познат под името Матав.

Историја[уреди | уреди извор]

Унгарскиот Телеком е основан во 1991 година од издвојувањето од Унгарската пошта.[1] Унгарскиот телеком е приватизиран од 1993 година до 2000 година кога дошол во мнозинска сопственост на Дојче Телеком. Ова е првата компанија во Источна Европа која во 1997 година излегла на Њујоршката берза. Во 2001 година Унгарскиот Телеком го купил Македонски Телеком, и доаѓа до либерализација на фиксниот телефонски пазар во Унгарија. Во 2005 година Унгарскиот телеком го купува Црногорскиот Телеком, се извршува ребрендинг на Телеком и започнува во употреба брендот Т.

Бизнис[уреди | уреди извор]

Како и сите компании во групата Дојче Телеком, Унгарскиот Телеком работи под следниве брендови:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Company History - Magyar Telekom“. Архивирано од изворникот на 2013-05-25. Посетено на 2019-01-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]