Прејди на содржината

Унгарски танци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јоханес Брамс, 1853
Унгарски танц број 6
Унгарски танц број 5

Унгарски танци (германски: Ungarische Tänze) (унгарски: Magyar táncok) од Јоханес Брамс се 21 танц засновани на унгарски теми, компонирани во 1869 година.[1] Тие се меѓу неговите најпопуларни дела.

По должина, тие се од една до пет минути. Секој танц е аранжиран за различни инструменти и ансамбли. Првично Брамс ги напишал како композиции за пијано за четири раце, а подоцна првите 10 танци ги преработил за соло пијано.[2] Само таницте со број 11, 14 и 16 се целосно оригинални композиции.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bozarth, George. „Brahms, Johannes“. Grove Music Online. Oxford Music Online. Oxford. Посетено на 26 September 2011.
  2. Lopraits, Elizabeth (2008). Hungarian gypsy style in the Lisztian spirit: Georges Cziffra's two transcriptions of Brahms' Fifth Hungarian Dance. ProQuest. стр. 33. ISBN 978-0-549-55607-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]